Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
11
Puan Ver

Genetik hastalıklarda covid19 tehlikeli midir örneğin ilacını düzgün kullanan bir fmf hastası risk altında mıdır?

Merhabalar evrim ağacı ailesi coronavirüs özellikle kronik rahatsızlığı olanlar ve yaşlılar üzerinde etkili olarka kabul ediliyor peki bunun dışında genetik hastalığı olanlar risk altında mıdır sonuçta virüslerde bir hücreye müdahale söz konusu oluyor örneğin ilacını düzenli şekilde kullanan bir fmf (ailevi akdeniz ateşi) hastasıda risk altında sayılabilir mi? Bir nevi genetiğe müdahale eden virüsler genetik hastalara neler yapabilir?

6
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip (5)
Paylaş
6 Cevap

Ben de kronik fmf hastasıyım ayrıca kronik itp oldum,trombositlerim 30 bin 60 bin arasında. Bir de sağlık calisaniyim hastanede çalışmak zorundayım. Doktorlar rapor almana gerek yok diyor,yıllık izin idari izin kullanamıyorum. Risk altında miyiz bu sorunun cevabını ben de çok merak ediyorum.

Teşekkür
Paylaş
11

Merhaba Abidin,

Öncelikle bilmeyenler için biraz Ailevi Akdeniz Ateşi (Familial Mediterranean Fever-FMF) hastalığından bahsetmek istiyorum.

FMF, ataklar halinde tekrarlayan, her atağın 3-4 gün sürebildiği, karın zarında iltihaplanma nedeniyle ateşin de eşlik ettiği plevit (Akciğer zarı iltihabı) ve eklem artriti (Eklem iltihabı) ile karakterize bir genetik hastalıktır.

Tekrarlayan ataklar zaman içinde vücutta amiloid adı verilen proteinin birikimesine neden olur. Amiloid böbreklerde birikerek, kronik böbrek yetmezliğine neden olabilir. Daha nadir olarak damar çeperlerinde birikerek vaskülit tablosuna yol açabilir.

Covid-19 sebebi ile hayatını kaybeden insanlara baktığımızda çoğunluğunun bağışıklık sistemi zayıf veya böbrek yetmezliği, kalp yetmezliği gibi kronik hastalıklara sahip insanlar olduğunu görebiliriz.

FMF'ın beraberinde getirebildiği hastalıklardan bir tanesi ne yazık ki böbrek yetmezliği. Dolayısıyla FMF hastası bir bireyin savunma sistemi halihazırda vücüttaki diğer enfeksiyonlarla mücadele ettiği için normal bir insandan daha düşük seviyede kalacaktır. Bu da demek oluyor ki FMF hastaları da 65 yaş üstü vatandaşlar ve çeşitli kronik hastalık sahiplerinin olduğu kadar riskte.

Direnç sistemimizi normalden daha güçlü şekilde çalıştırmak yani terim anlamıyla "Boostlamak" mümkün değil. Ama ideal miktarda C vitamini tüketerek, uykumuzu düzenleyerek, vücudumuzun sıvı dengesini koruyarak tam gücünde çalışmasını destekleyebiliriz.

Acil şifalar diliyorum.

Teşekkür (2)
Paylaş
3

Firat merhaba, romatoloji ve enfeksiyon hastaliklari uzmanı herkes kadar risklisiniz diyor.Ellerinizi yıkayın (cerrahi maske yeterli)maskenizi takın diyorlar. Bizim fmf hastalığımız zaten immun sistem yetersizliğinden oluşuyor. Dengeli beslenmek,yeterli sıvı ,duzeli uyku bizim için sadece c19 salgını suresinde değil her zaman yapmamız gerekiyor. Düzgün cümle kuramadığım için affedin ????

Teşekkür
Paylaş
0

Kongenital adrenal hiperplazi hastasıyım sodyum, su, kalsiyum tutamama ile beraber aslında bu adrenal hiperplazinin bir türü, sadece kayıtlı olarak dünya çapında birkaç vaka olduğu için pek bilinmiyor günlük 20 mg hidrokortizon kullanıyorum 24 yaşındayım ayrıca gıda takviyesi olarak kalsiyum alıyorum sodyum alımıma da dikkat ediyorum sigara kullanmıyorum

Teşekkür
Paylaş
0

Merhaba kumsal biseyler yazdım vefat eden kişi hakkında yazıln haberler doğrumu vefat eden dilek tahtalı fmf hastasıymış ve iltihaplı romatizması varmış bende 17 yıldır fmf hastasıyım yüzde 80 ilaclarımı düzenli kullanıyorum ama sigara ve panik atagımda var yaşım 30 çok kaygılıyım hergün bende olucam yada bendemi var diye

Teşekkür
Paylaş
0

merhabalar bende fmf hastasıyım yaklaşık 16-17 yıldır az önce öğrendim ki vefat eden 33 yaşındaki dilek tahtalı ALLAH RAHMET EYLESİN MEKANI CENNET OLSUN fmf hastası ve iltahaplı romatizma varmış. Şu an sanki dünyam değişti hemde panik atağım var sigara da kullanıyorum ALLAH YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN RABBİM KORUSUN İNŞALLAH HEPİMİZİ

Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“En güçlü veya zeki olan değil, değişime en çok açık tür hayatta kalır.”
Leon C. Megginson
Geri Bildirim Gönder