Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Genellikle filmlerde yaşanılabilir gezegen olarak satürn ya da mars kabul ediliyor. Bunun sebebi ne acaba?

Interestellar da satürn , the martıan da ise mars işlenmişti.

3
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Öncelikle diğer gezegenler neden yaşanılabilir olarak görülmüyor ona bakalım:

Merkür:Merkür'de gece-gündüz sıcaklık farkı çok fazladır.Sıcaklık gezegenin aydınlık tarafında 430 dereceye kadar yükselirken karanlık tarafında -170 dereceye kadar düşer.Bu yüzden yaşanılabilir olarak görülmez.Ama zamanında Merkür hakkında araştırma yaparken bu iki tarafın(aydınlık-karanlık)arasındaki bir geçiş yerinde yaşanılabileceğini okumuştum.Ama ne kadar doğru hatırlamıyorum yine de bu bilgiyi vermek istedim.

Venüs:Sanılanın aksine en sıcak gezegen Merkür değil Venüstür.Atmosferindeki gazlardan dolayı sıcaklığı 467 dereceye kadar ulaşır.Bu yüzden yaşanılabilir olarak görülmez.Astronotların gönderdiği sondalar,Venüs yüzeyinde sadece birkaç saat dayanabilmektedir.

Jüpiter:Bir gaz devi olan bu gezegenin atmosferine iniş yapsaydık neler olacağını bu sitedeki bir makaleden öğrenebilirsiniz.(Kaynaklar kısmına ekledim.)

Satürn,Uranüs ve Neptün:Bu gezegenler de Jüpiter gibi gazsal gezegenler olduğu için eğer ayak basmaya çalışsaydınız kaderinizin Jüpiter'dekinden pek farklı olacağını sanmıyorum.Aynı zamanda bu gezegenlerdeki atmosfer olayları da çok şiddetlidir.

Şimdi yaşanılabilir olarak görülen gezegenin yani Mars'ın neden yaşanılabilir olarak görüldüğüne bakalım:

Mars:Suyun olduğu yerde daima yaşam umudu da vardır.Mars'taki katmanlı tortul kayalar bize daha önceden su bulunduğunu söylüyor.Bir diğer kanıt ise NASA'nın 2018'in Temmuz ayında keşfettiği, 20 kilometrelik alana yayılmış olan buz altı su kütlesidir.(Makalenin tamamına kaynaklar kısmından ulaşabilirsiniz.)Kısaca Mars'ta su bulunması bize yaşam hakkında umut veriyor ve Bu yüzden ileride yaşanılabilecek gezegenler arasında görülüyor.

Şimdi yaşanılabilir olarak görülen uydu Titan'ın neden yaşanılabilir olarak görüldüğüne bakalım:

-Aslında yaşanılabilir olarak kabul edilen tek uydu Satürn'ün uydusu Titan değildir.Europa ve Enceladus üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda bulunan su örnekleri de burada yaşam olma ihtimalini akıllara getirmiştir.Ama sorunuzda Titan'ı merak ettiğiniz için sadece Titan'ı açıkladım.

Titan:Sahip olduğu kalın atmosferin gezegenin yüzeyini zararlı radyasyonlara karşı koruması ve yüzeyinde barındırdığı su bakımından Titan aslında Dünya'ya oldukça benziyor.Bu sebepten dolayı yaşanılabilir olarak kabul ediliyor.(Daha detaylı bilgi için kaynaklar bölümüne eklediğim Kozmik Anafor makalesine bakabilirsiniz.)

Biraz uzun bir cevap oldu ama umarım aklınızdaki sorular cevap bulmuştur.

Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. Evrim Ağacı Bir Gaz Devi Olan Jüpiter Üzerinde Ayakta Durabilir Miydik?
  2. Evrim Ağacı Neden Mars'ta Yaşam Arıyoruz?
  3. Kozmik Anafor Bir İnsan Kolonisi Titan’da Yaşayabilecek Mi?

Ufak bir düzeltme

Titan marsın değil satürnün uydusudur. Karakter sınırınının altında kalmamak için biraz saçmalayalım bari değil mi ? kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkd

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
0

aslında interestellarda hatırladığım kadarıyla marsın uydusu titan gösteriliyordu çünkü satürn gazsal bir gezegen olduğu için oraya zaten ayak basamayız marsa gelirsek bu doğru çünkü marsta buz var ve bu suda olabileceği anlamına geliyor yani sistemimizdeki yaşama en uygun gezegen o

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Uyduların, gezegenlerin, güneşlerin ve evrenin, hatta evren sistemlerinin yasalarla yönetilmesini anlayabiliyoruz; ancak ufacık bir böceğin özel bir şekilde yaratılması gerektiğine inanıyoruz.”
Charles Darwin