Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Genel de fiziğin kara deliklerde sonlandığı söylenir bu doğru bir tespitmidir?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Biraz doğru biraz yanlış.

Fizik aslında Kara Deliklerle sonlanmaz. Fakat genel anlamda büyük maddeleri etkileyen Einstein'in kütleçekim yasalarına göre Kara Deliklerin kütleleri sonsuz olduğu içerisinde kütle(m) geçen tüm formüllerin sonucu sonsuz olacaktır. Enerjileri sonsuz , Kuvvetleri sonsuz. Bu yüzden Kütleçekim yasaları Kara Deliklerin içinde işe yaramaz. Fakat yine de Uzayın Kara delikler etrafındaki bükülmeleri , kara deliklerin çevresindeki gezegen , yıldız , parçacık ve anti parçacıklarla girdikleri etkileşimlerde Fizik kurallarına uyarlar.

Kara deliklerde Kuantum yasaları çalışır. Bir de Kuantum-Kütleçekim kuramları vardır Sicim kuramı gibi. (Duymuşsunuzdur belki uzayın aslında 3 boyutlu değil 10 ya da 20 boyutlu olduğunu filan söyler bu kuram. Ayrıca uzayın parçacıklardan değil çok uzun , yok kadar ince ve gergin sicimlerden oluştuğundan filan bahseder.)

Diğer yandan Kara Deliklerin olay ufuklarının içi dışarıdaki biri tarafından gözlemlenemediği ve olay ufkuna düşen birinin gözlemlerini dışarı taşıyamayacağı için içerisinde olup bitenleri gözlemlemek , içerisindeki fizik kurallarını bilmek şuanki teknolojimiz ile olanaksızdır.

Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bizler gibi ufacık türler için Evren'in sınırsızlığına dayanabilmemizin tek yolu sevgidir.”
Carl Sagan
Geri Bildirim Gönder