Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
4

Gençlere neden hala klasik fizik öğretiyoruz? evreni modern fizik daha iyi açıklamıyor mu?

215 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis
275K UP
Düşünür

Önce tanım yaparak başlayalım ki kafalar karışmasın. Klasik fizik genel olarak insanların 5 duyusuyla algılanabilen fiziktir. Modern fizik ki içerisinde genel görelilik, kuantum ve atom altı parçacık gibi, insanların doğrudan deneyimleyemeyeceği fiziksel kuralları içerir. Yani klasik mekanikle bir araba ya da bir bina inşa edebilirsin ama atomal düzeyde inceleyemezsin. Ben bir mühendisim. Bir fizik yasasını kullanacağım zaman gidip de genel görelilik falan dikkate almam.

Dünyayı her iki fizikte gayet güzel bir şekilde açıklıyor. Biri daha kapsamlı ve detaylı bir fizik kabul ediyorum. Daha tutarlı bir şekilde olayları anlatıyor onu da kabul ediyorum. Ama söz konusu mühendislik olunca günlük hayatta olan koşulları referans alırız, kuantumu değil. Kuantum teorisine göre bir maddenin hızı arttıkça kütlesi de artar ama ben bir araba tasarlarken bunu hesaba katmam, çünkü mühendislik olarak bunun karşılığı etkisiz elemandır. Arabalar ışık hızına yakın hızlarda gitmiyor ki bir etkisi olsun!

Neyse çok uzattım, kısaca bu şekilde olayı özetleyebiliriz. Mühendisler genelde klasik fizikle ilgilenirler, gerek yok en ince detayına kadar öğrenmeye, halihazırda işin mekaniğini çözmek çok kapsamlı ve çok uzmanlık istiyor. Bilim adamları akademisyenler ya da çok köklü bir şekilde kuantumla içli dışlı olan diğer meslekler tabi ki modern fizikle ilgilenmeliler.[2][1]

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. bilinmiyor. Classical And Modern Physics. Alındığı Tarih: 8 Nisan 2024. Alındığı Yer: science.jrank | Arşiv Bağlantısı
 2. Bilinmiyor. Modern Physics. Alındığı Tarih: 8 Nisan 2024. Alındığı Yer: wiki | Arşiv Bağlantısı
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close