Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Elvan Akalın
Üye
4

Gen tedavileri gelecekte yan etkilere sebep olabilir mi?

Muhteşem bir başarı ama ister istemez beni biraz düşündürdü. Gen tedavileri ilerde kişinin kendisinde ya da soyunda problemlere sebep olabilir mi? Eğer cevap evetse peki bu gözardı edilebilir bir faktör mü tedavi sürecinde? Cevap için şimdiden çok teşekkürler.
426 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Veli Sarıgül
Bilimsever

Merhabalar, geleceğe gitmemize gerek yok günümüzde yapılan gen tedavilerinde bile uzun vadeli bir çözüm amaçlanmasından, doğası gereği bazı yan etkiler görülebiliyor. Örneğin alerjik reaksiyonlar, enfeksiyonlar ve hedeflenenden daha fazla enfekte olan virüsler bu yan etkilerden bazıları. Özellikle daha fazla genin istenmeden enfekte olması durumunda sağlıklı hücreler hasar görebilir ve kanser gibi başka hastalıklara veya patolojik risklere neden olabilir.[1]

Yan Etkiler Bir Sonraki Nesle Aktarılır mı?

Somatik hücre gen terapisi, terapötik genlerin hastanın somatik hücrelerine aktarılmasıdır. Somatik hücre, vücut hücreleri olarak da bilinen ve organizmanın büyümesi, gelişmesi ve fonksiyonları sürdürmesi için özelleşmiş olan hücrelerdir. Somatik hücreler, organizmanın genetik materyalini taşıyan çekirdeğe sahiptir ancak üreme ile ilgili değildirler. Yani, somatik hücreler üreme hücreleri değildir; sperm ve yumurta gibi üreme hücreleri, organizmanın genetik materyalini bir sonraki nesle aktarmakla görevlidir.

Tüm Reklamları Kapat

Dolayısıyla, somatik hücre gen terapisi uygulandığında yapılan genetik düzeltmeler veya değişiklikler, yalnızca tedavi edilen bireyin vücut hücrelerini etkiler ve bu değişiklikler bir sonraki nesile aktarılmaz. Yani, bu tür gen terapisi, kalıtıma müdahale etmez ve sadece hastanın kendi genetik materyalini düzeltmeye odaklanır.

Son olarak CRISPR gibi, bu alanda hızla gelişen teknolojilerimiz sayesinde yakın gelecekte olası bütün yan etkileri alt etmeyi başaracağız. Unutulmaması gereken bir diğer önemli nokta hastanın tedavi süresince gözlem altında tutulması ve gerektiğinde duruma müdahale edilebilmesidir. Ek olarak tedavinin yan etkileriyle oldukça nadir karşılaşılmaktadır.

Kaynaklar

 1. Verywell Health. An Overview Of Gene Therapy. Alındığı Tarih: 14 Şubat 2024. Alındığı Yer: Verywell Health | Arşiv Bağlantısı
 2. Nature. (2021). Gene Therapy Needs A Long-Term Approach. Nature Medicine, sf: 563-563. doi: 10.1038/s41591-021-01333-6. | Arşiv Bağlantısı
 3. NHLBI, NIH. Benefits And Risks. (24 Mart 2022). Alındığı Tarih: 14 Şubat 2024. Alındığı Yer: NHLBI, NIH | Arşiv Bağlantısı
 4. www.brunel.ac.uk. Side Effects Of Gene Therapy Vectors. Alındığı Tarih: 14 Şubat 2024. Alındığı Yer: www.brunel.ac.uk | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
19
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close