Evrim Ağacı Logo Evrim AğacıSoru & Cevap
Evrim Ağacı Soru & Cevap
2

Gelecekten haber veren her kitap tanrı kelamı mıdır?

3
Teşekkür (3)
Hatırla (1)
Takip (2)
Paylaş
3 Cevap

Gelecekten haber vermek imkansızdır.Daha yaşanmamış bir olay hakkında bilgi sahibi olamayız.Bir çok kişi gelecekle ilgili yüzlerce öngörüde bulunmaktadır ve bu öngörülerden sadece denk gelen 1-2 tanesi size sunuluyor ve "bak tuttu" deniyor.Bunun yanında gelecekle ilgili yapılan öngörüler genelde çok ucu açık olur.Bahsi geçen öngörünün doğru olduğuna inanmak isteyen kişi istediği şekilde yorumlayarak meseleyi kendi istediği yere çeker.Yani gelecekten haber vermek diye bir şey söz konusu olamaz

129 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
3
Teşekkür (1)
Paylaş
3

Öncelikle anlamamız gereken husus "gelecekten haber veren kitap" ifadesi olmalıdır. Çünkü hangi kitaptan bahsettiğiniz bilinmiyor lakin eğer bahsettiğiniz Kutsal Kitap ya da Kuran ise içerisinde gelecekten haberlerden ziyade hayatta alınması gereken tedbirler (ki bunlar genelde yasaklarla ya da hediyelerle sunuluyor) yer almaktadır.

Örneğin, insan öldürmek, tecavüz etmek, hırsızlık yapmak gibi fiiler, büyük günahlardır ve yapıldığı takdirde karşılıkla diyet ödeme, af dileme veyahut kalbi rahatlatmak maksadıyla yaratıcıya sığınma gibi ifadeler yer almaktadır.

Eğer bunlar yapılmazsa da suçu işleyen kişi veya kişilerin cezalandırılacağı ifade edilir. Gelecekten haber vermek dediğiniz olay tam da burada devreye girer insan öldüren kişi karşılığında diyetini ödemez ve tövbe de etmez ise azap ile cezalandırılacağı ifade edilir. Ve böylece geleceğide bilinmiş olur suçu işleyen kişinin.

Gelecekten haber vermek Tanrı'nın emridir. Yaratıcı bütün dinlerde sürekli aynı gelecekten ve ortak durumlardan sözeder. Büyük günahların tamamı bütün dinler ve mensupları için geçerlidir. Bu durumda her ne kadar ilahi kitapların değiştirirdiği bilinsede hepsi ortak noktaya ulaşıyor. Suç işleme hediyen yaratıcı tarafından sunulur, eğer suç işlersen de cezası yine yaratıcıya aittir.

2
Teşekkür
Paylaş
2

Aslında hayır. Zaten tanrı kelamı denilen kitapların hiçbiri gelecekten haber vermek amacıyla yazılmamıştır.

Kişisel öngörüler veya mantıksl tahminle ulaşılabilinecek insan yapıtı bir kitabın tanrı tarafından verildiği söylenilemez.

0
Teşekkür (1)
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Soru Sor
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilimin trajedisi, harikulade bir hipotezi gerçekler ışığında katletmesidir.”
Thomas Huxley
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Takipçi UP İçerik Soru Cevap

Devamını Oku