Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Zeynep X
Zeynep X
27K UP
Üye
2

gelecekten haber veren her kitap tanrı kelamı mıdır?

661 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Barış Akman
Barış Akman
12K UP
Öğrenci - Okur

Gelecekten haber vermek imkansızdır.Daha yaşanmamış bir olay hakkında bilgi sahibi olamayız.Bir çok kişi gelecekle ilgili yüzlerce öngörüde bulunmaktadır ve bu öngörülerden sadece denk gelen 1-2 tanesi size sunuluyor ve "bak tuttu" deniyor.Bunun yanında gelecekle ilgili yapılan öngörüler genelde çok ucu açık olur.Bahsi geçen öngörünün doğru olduğuna inanmak isteyen kişi istediği şekilde yorumlayarak meseleyi kendi istediği yere çeker.Yani gelecekten haber vermek diye bir şey söz konusu olamaz

176 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Hüseyin Açar
Fizik Öğrencisi

Öncelikle anlamamız gereken husus "gelecekten haber veren kitap" ifadesi olmalıdır. Çünkü hangi kitaptan bahsettiğiniz bilinmiyor lakin eğer bahsettiğiniz Kutsal Kitap ya da Kuran ise içerisinde gelecekten haberlerden ziyade hayatta alınması gereken tedbirler (ki bunlar genelde yasaklarla ya da hediyelerle sunuluyor) yer almaktadır.

Örneğin, insan öldürmek, tecavüz etmek, hırsızlık yapmak gibi fiiler, büyük günahlardır ve yapıldığı takdirde karşılıkla diyet ödeme, af dileme veyahut kalbi rahatlatmak maksadıyla yaratıcıya sığınma gibi ifadeler yer almaktadır.

Tüm Reklamları Kapat

Eğer bunlar yapılmazsa da suçu işleyen kişi veya kişilerin cezalandırılacağı ifade edilir. Gelecekten haber vermek dediğiniz olay tam da burada devreye girer insan öldüren kişi karşılığında diyetini ödemez ve tövbe de etmez ise azap ile cezalandırılacağı ifade edilir. Ve böylece geleceğide bilinmiş olur suçu işleyen kişinin.

Gelecekten haber vermek Tanrı'nın emridir. Yaratıcı bütün dinlerde sürekli aynı gelecekten ve ortak durumlardan sözeder. Büyük günahların tamamı bütün dinler ve mensupları için geçerlidir. Bu durumda her ne kadar ilahi kitapların değiştirirdiği bilinsede hepsi ortak noktaya ulaşıyor. Suç işleme hediyen yaratıcı tarafından sunulur, eğer suç işlersen de cezası yine yaratıcıya aittir.

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Fettah Yalçın
Bilgin

Aslında hayır. Zaten tanrı kelamı denilen kitapların hiçbiri gelecekten haber vermek amacıyla yazılmamıştır.

Kişisel öngörüler veya mantıksl tahminle ulaşılabilinecek insan yapıtı bir kitabın tanrı tarafından verildiği söylenilemez.

Tüm Reklamları Kapat

0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Evrendeki Gizli Üst Boyutlar Nerede?
Evrendeki Gizli Üst Boyutlar Nerede?
Kediniz Sizi Nasıl Seks Makinasına Çeviriyor?
Kediniz Sizi Nasıl Seks Makinasına Çeviriyor?
Interstellar'daki Karadelik, Neden Gerçeğine Benzemiyor?
Interstellar'daki Karadelik, Neden Gerçeğine Benzemiyor?
İlk Defa Ne Zaman Giysi Giydik?
İlk Defa Ne Zaman Giysi Giydik?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close