Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Gelecekte sadece insansırobotlarla arkadaş olursak yalnız insan mı sayılırız?

Normal insanlarla hiç iletişim kurmadan, insansırobotlara kendimizi bağlayıp yaşarsak yalnızlık mertebesinde bir insan mı oluruz? yoksa robotlarla arkadaş olduğumuz için, en azından dertleşecek, sosyalleşecek, bizi anlayan bir varlık bulunduğu için böyle bu yalnızlık durumu söz konusu olmaz mı?
433 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ersals Krononot
Ersals Krononot
238K UP
Krononot⁸

Transhümanizmden bahsettiğimiz günümüzde robotlarla olan etkileşimi ele almak oldukça gerekli. Henüz yapay zekalarla muhatap oluyoruz sadece, ancak yakın gelecekte humanoid robotlar hızla genel kullanıma ulaşak gibi görünüyor. Dizüstü bilgisayarlar ve akıllı telefonlar nasıl kısa bir süre öncesi için imkansız görülüyor idiyse, robotlar için de şu an öyle.

İnsanın yalnızlık karşısında tepkisi genellikle üretmek şeklinde oluyor. Nasıl uyaran almayan beyin, olmayan uyaranı kendisi üretiyorsa (karanlık hücre hapsi alan mahkumlar gerçekten ışık, otlar vs gördüklerini ifade etmekte), kişi de insan olmayan bir şeylerle etkileşim kurmakta. Ayrıca insan çoğu zaman, muhatabına yüklediği anlam üzerinden etkileşim kurmaktadır. Elektronik bebek, HER filminde gördüğümüz yapay zeka, cinsel ilişki robotları, belki de bir oyuncak. Yapay zekaların ulaştığı düzey göz önüne alındığında, insanla ileri düzey etkileşim kuran robotların insanın yalnızlık ihtiyacını o şartlar için giderebileceğini düşünmek yanlış olmaz. Bu belki fütüristik gelebilir. Ancak bir zamanlar sadece mahalledeki okuldaki arkadaşları ile sosyalleşebilen bireylerin bugün sosyal medyayı hiçbir şeye değişmiyor olmasını gözden kaçırmamak gerekir. Belki de robota bağlanabilecek bireyler o şartlar dahilinde. Bunlar garip gelmemeli. Bir hayvanla yaşamayı tercih eden insanlar nasıl yalnızlık çekmiyor ise, yapay zekalı robotlarla düşüncelerini paylaşabilen kişilerin yalnızlık gibi bir derdinin olmama ihtimali yüksek. Zaten sosyalleşme araçları değişiyor zamanla. Sorulan soru, günümüz şartları baz alınarak geleceği değerlendiren bir soru. Kişinin sosyalleşme ve vaktini değerlendirme şartları değişeceği için, o zamana gitseydik böyle bir sorunun olmadığını görürdük. Şimdilik giyilebilir teknolojilerden, yapay gerçeklik gözlüklerinden bahsedebiliyoruz. Ancak sanal gerçekliğin ulaşabileceği noktaları henüz tam olarak hesaplayamıyoruz, çünkü gelişim kendini katlayarak ilerliyor. Bu nedenle yakın gelecek için öngörü elde etmenin gelişim hızıyla ters orantılı olduğunu unutmamak gerek.

Tüm Reklamları Kapat

140 görüntülenme
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Kargalar 200 Yıl Yaşıyor Olabilir mi?
Kargalar 200 Yıl Yaşıyor Olabilir mi?
Piyango Nasıl Kazanılır? (GARANTİLİ)
Piyango Nasıl Kazanılır? (GARANTİLİ)
Kendi Kendine Konuşanlar Deli mi?
Kendi Kendine Konuşanlar Deli mi?
Zaman Oku: Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Zaman Oku: Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close