Sorulara Dön
0
Felsefe

Gelecekte sadece insansırobotlarla arkadaş olursak yalnız insan mı sayılırız?

Normal insanlarla hiç iletişim kurmadan, insansırobotlara kendimizi bağlayıp yaşarsak yalnızlık mertebesinde bir insan mı oluruz? Yoksa robotlarla arkadaş olduğumuz için, en azından dertleşecek, sosyalleşecek, bizi anlayan bir varlık bulunduğu için böyle bu yalnızlık durumu söz konusu olmaz mı?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Transhümanizmden bahsettiğimiz günümüzde robotlarla olan etkileşimi ele almak oldukça gerekli. Henüz yapay zekalarla muhatap oluyoruz sadece, ancak yakın gelecekte humanoid robotlar hızla genel kullanıma ulaşak gibi görünüyor. Dizüstü bilgisayarlar ve akıllı telefonlar nasıl kısa bir süre öncesi için imkansız görülüyor idiyse, robotlar için de şu an öyle.

İnsanın yalnızlık karşısında tepkisi genellikle üretmek şeklinde oluyor. Nasıl uyaran almayan beyin, olmayan uyaranı kendisi üretiyorsa (karanlık hücre hapsi alan mahkumlar gerçekten ışık, otlar vs gördüklerini ifade etmekte), kişi de insan olmayan bir şeylerle etkileşim kurmakta. Ayrıca insan çoğu zaman, muhatabına yüklediği anlam üzerinden etkileşim kurmaktadır. Elektronik bebek, HER filminde gördüğümüz yapay zeka, cinsel ilişki robotları, belki de bir oyuncak. Yapay zekaların ulaştığı düzey göz önüne alındığında, insanla ileri düzey etkileşim kuran robotların insanın yalnızlık ihtiyacını o şartlar için giderebileceğini düşünmek yanlış olmaz. Bu belki fütüristik gelebilir. Ancak bir zamanlar sadece mahalledeki okuldaki arkadaşları ile sosyalleşebilen bireylerin bugün sosyal medyayı hiçbir şeye değişmiyor olmasını gözden kaçırmamak gerekir. Belki de robota bağlanabilecek bireyler o şartlar dahilinde. Bunlar garip gelmemeli. Bir hayvanla yaşamayı tercih eden insanlar nasıl yalnızlık çekmiyor ise, yapay zekalı robotlarla düşüncelerini paylaşabilen kişilerin yalnızlık gibi bir derdinin olmama ihtimali yüksek. Zaten sosyalleşme araçları değişiyor zamanla. Sorulan soru, günümüz şartları baz alınarak geleceği değerlendiren bir soru. Kişinin sosyalleşme ve vaktini değerlendirme şartları değişeceği için, o zamana gitseydik böyle bir sorunun olmadığını görürdük. Şimdilik giyilebilir teknolojilerden, yapay gerçeklik gözlüklerinden bahsedebiliyoruz. Ancak sanal gerçekliğin ulaşabileceği noktaları henüz tam olarak hesaplayamıyoruz, çünkü gelişim kendini katlayarak ilerliyor. Bu nedenle yakın gelecek için öngörü elde etmenin gelişim hızıyla ters orantılı olduğunu unutmamak gerek.

137 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın