Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Gelecekte sadece insansırobotlarla arkadaş olursak yalnız insan mı sayılırız?

Normal insanlarla hiç iletişim kurmadan, insansırobotlara kendimizi bağlayıp yaşarsak yalnızlık mertebesinde bir insan mı oluruz? Yoksa robotlarla arkadaş olduğumuz için, en azından dertleşecek, sosyalleşecek, bizi anlayan bir varlık bulunduğu için böyle bu yalnızlık durumu söz konusu olmaz mı?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Transhümanizmden bahsettiğimiz günümüzde robotlarla olan etkileşimi ele almak oldukça gerekli. Henüz yapay zekalarla muhatap oluyoruz sadece, ancak yakın gelecekte humanoid robotlar hızla genel kullanıma ulaşak gibi görünüyor. Dizüstü bilgisayarlar ve akıllı telefonlar nasıl kısa bir süre öncesi için imkansız görülüyor idiyse, robotlar için de şu an öyle.

İnsanın yalnızlık karşısında tepkisi genellikle üretmek şeklinde oluyor. Nasıl uyaran almayan beyin, olmayan uyaranı kendisi üretiyorsa (karanlık hücre hapsi alan mahkumlar gerçekten ışık, otlar vs gördüklerini ifade etmekte), kişi de insan olmayan bir şeylerle etkileşim kurmakta. Ayrıca insan çoğu zaman, muhatabına yüklediği anlam üzerinden etkileşim kurmaktadır. Elektronik bebek, HER filminde gördüğümüz yapay zeka, cinsel ilişki robotları, belki de bir oyuncak. Yapay zekaların ulaştığı düzey göz önüne alındığında, insanla ileri düzey etkileşim kuran robotların insanın yalnızlık ihtiyacını o şartlar için giderebileceğini düşünmek yanlış olmaz. Bu belki fütüristik gelebilir. Ancak bir zamanlar sadece mahalledeki okuldaki arkadaşları ile sosyalleşebilen bireylerin bugün sosyal medyayı hiçbir şeye değişmiyor olmasını gözden kaçırmamak gerekir. Belki de robota bağlanabilecek bireyler o şartlar dahilinde. Bunlar garip gelmemeli. Bir hayvanla yaşamayı tercih eden insanlar nasıl yalnızlık çekmiyor ise, yapay zekalı robotlarla düşüncelerini paylaşabilen kişilerin yalnızlık gibi bir derdinin olmama ihtimali yüksek. Zaten sosyalleşme araçları değişiyor zamanla. Sorulan soru, günümüz şartları baz alınarak geleceği değerlendiren bir soru. Kişinin sosyalleşme ve vaktini değerlendirme şartları değişeceği için, o zamana gitseydik böyle bir sorunun olmadığını görürdük. Şimdilik giyilebilir teknolojilerden, yapay gerçeklik gözlüklerinden bahsedebiliyoruz. Ancak sanal gerçekliğin ulaşabileceği noktaları henüz tam olarak hesaplayamıyoruz, çünkü gelişim kendini katlayarak ilerliyor. Bu nedenle yakın gelecek için öngörü elde etmenin gelişim hızıyla ters orantılı olduğunu unutmamak gerek.

Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Zihnim, doğadan topladığım gerçekleri genel geçer yasalara dönüştüren bir çeşit makinaya dönüştü.”
Charles Darwin
Geri Bildirim Gönder