Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Nuray Mustafazade
Üye
10

Gelecekte, henüz taş devrine benzer durumda olan uzaylılarla karşılaşırsak, gelişmelerinde yardımcı olur muyuz?

Yoksa onlar üzerinde bilimsrk olarak nasıl geliştiklerini takip mi ederiz? Düşüncesi bile heyecan verici ama nasıl bir yol izlemeyi düşünürüz? Ama diğer yandan düşünücek olursak bulduk ve daha gelişmemişler gelişmeletini izlemek, beklemek için ömrümüz yeter mi buna?
247 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Talha K.
Talha K.
8K UP
Astronomi,Kimya,Fizik ile ilgilenen birisiyim.

Gelişmelerine yardımcı olmak yerine gözlem yapmak daha mantıklı.Bu gözlemler ile insanların gelişimi arasında bağ kurabiliriz.Diğer yandan başka bir gezegene(Güneş Sistemi hariç) gidebiliyorsak olası felaketleri atlatabiliriz yani insanların neslinin devam edeceğini düşünüyorum fakat bunlar sadece varsayım.

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Çağan Adıgüzel
Öğrenci-Bilim tarihi ve din tarihi araştırmacısı,felsefe meraklısı.

Çok iyi soru ilk önce bu soru için seni canı gönülden tebrik etmek isityorum.

Felsefik bir soru.

İlk öncelikle insan bencil bir türdür.Hep kendi menfaatlerini düşünür ki bu yetişkin insanlarda daha çoktur yetişkin insanlar ben merkezli yaşarlar Yetişkin ise,kendini bizzat bedenselleşmiş tin olarak yeniden bulmaktadır

-Max Stirner

Tüm Reklamları Kapat

Bu yüzden yardım etmez gibi duruyor kağıt üstünde lakin unuttuğumuz bir nokta var insan egosu bu ego şuan Instagram gibi platformlarda kendi egolarını tatmin etmek için (çoğu kişi) paylaşım yapan kişiler ben şuan burda bununlayım siz orda mısınız?Yada.Bakın ben kahve içiyorum siz içiyor musunuz, ben sizden daha iyi hayat yaşıyorum sizden daha iyiyim gibi felsefik bir noktaya gelebilir bu başka bir yazımızın konusu.Eğer bizden geride bir uzaylı ırk bulursak kesinlikle ilk en zenginler ve en zengin bilim adamları reklam yapa ve uzaylı ırkı eze eze yardım ederlerdi ama kesinlikle bu yardım onları geliştirmezdi belki bir noktaya getirir ama samimi bir destek olmadığı için bir netice alınmazdı.

Hatta aklıma başka örnek geldi ABD Marshall yardımları yada İngiltere'nin,Fransa'nın sömürülerine yaptığı göz boyayıcı egolu yardımlar.

Kaynaklar

 1. M. Stirner. (2013). Biricik Ve Mülkiyeti. ISBN: 9789757005353. Yayınevi: Kaos Yayınları.
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Sakir Yaman
Sakir Yaman
7K UP
Fizikçi

Uzak gelecekte olası bir durum. Gelişmelerine müdahle ederiz ama kendi yöntemlerimizle! Yani gezegenlerindeki kaynaklarını sömürmeye başlar onların da işgücünden faydalanırız. Karşılığında yemek ve barınma ihtiyaçlarını karşılarız. Insan türünün böyle bir potansiyeli sahip olmadığını iddia edebilecek birisi var mı? Bu durumun tam tersi de olabilir; başka bir tür gelip bizim gezegenimizi de keşfedebilir...

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close