Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Geleceğe doğru olumsuz düşünceler geçmişteki kötü anılarımızın bir sonucu olabilir mi?

409 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Gökdeniz Sağlam
Araştırmacı Yazar

Ağaç yaş iken eğilir, sözü bu gibi durumlar için oldukça manidar. Sonuçta her insan erken yaşlarında dünyayı yerinden oynatabileceğini düşünür yaş biraz ilerledikçe birey kendisini içerisinde yaşadığı dünya ile bir çatışma halinde bulur. O tek başına dünyayla savaşmak zorunda ama bu durum yinede çok muazzamdır çünkü birey kendisine halan daha güvenmektedir.

Ama ardından bir şeyler olur işte, bir milyon tane farklı gerekçe bir olur bir insanı yere serer. Bunu tam olarak yetişkinliğe geçiş anı olarak adlandırıyorum kendimce. Artık dünyayı değiştirmek hayale dönmüştür, dünya ile olan kavga da ağır bir mağlubiyet ile sonlanmıştır.

Şöyle durup bir silkelendiğimizde -yahu ben geçmişte kendime bu kadar inanırdım bu kadar güvenirdim ama bak sonunda ne oldu, demeye başlarız. Bundan dolayı geçmişte yaşadıklarımız daha doğrusu yaşayamadıklarımız, başaramadıklarımız, hiç göremediğimiz, yapamadığımız şeyler yüzünden geleceğe dair zihnimizde bir kuşku doğar. Ve kuşku gelecek kaygısıyla beraber korkuyu getirir, atacağımız adımlarda adımı düşünmekten çok adımı atarken hissedeceğimiz korkuyu düşünürüz.

Tüm Reklamları Kapat

Bu yüzden geleceğe dair kötü düşüncelerimiz, bence geçmişte yaşadıklarımızdan dolayı değil geçmişte yaşayamadıklarımız yüzünden oluşur.

(Bu cevap bilimsellik uzak benim şahsi kanaatimdir.)

Kaynaklar

 1. ?. Ağaç Yaşken Eğilir Atasözünün Anlamı Nedir? Kısaca Açıklaması Ve Örnek Cümle…. Alındığı Tarih: 4 Ocak 2024. Alındığı Yer: CNN Türk | Arşiv Bağlantısı
8
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close