Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
1

Geçmiş peşimi bırakmıyor ise ne yapmalıyım?

579 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Esat Kudret
Esat Kudret
112K UP
Akıl yürütmeyi öğrenmeye çalışan bir öğretmenim.

Dostlar bu günler için vardır. Kapılarını mutlaka çalın!

Uzamanlar; keşkeleri az olan insanı mutlu insan olarak tarif ederler. Ve keşkeleri, sırtımızda ömür boyu taşıdığımız bir çuvala doldurduğumuz taşlara benzetirler. Her bir keşke bir taş ve her yeni taş artı ağırlık. Ta ki artık kamburumuz çıkana ve o ağırlığı taşıyamaz hale gelene dek…

Geçmişin peşimizi bırakmaması, eğer hayatımızı ciddi anlamda şekillendirmemizde, yeni sayfalar açmamızda bir engel teşkil ediyorsa mutlaka ve ısrarla bir uzmandan profesyonel görüş almayı salık veririm.

Tüm Reklamları Kapat

Yok şayet sadece belirli dönemlerde rahatsız ediyor ve bu rahatsızlıktan da kurtulma derdimiz varsa; belki de yapacağımız en iyi şey kapanmamış hesapları kapatma cesaretini göstermektir. Yani bir bakıma korkularımızdan arınmak için korkularımızla yüzleşmek zorunda oluşumuz gibi, peşimizi bırakmayan geçmişimizin buna vesile olan yanları ile yüzleşmektir.

Neticede geçmiş bizim geçmişimiz ve yok saymakla yok edemeyeceğimiz yaşanmışlıklarımızın ta kendisi.

Her insanın geçmişinde onu rahatsız eden, vicdanını yaralayan ve kapanmamış hesaplara vesile olan yaşanmışlıklar olabilir. Neticede hata yapmak insana mahsustur ve yol yürüyebilmenin göze alınması gereken, istenmeyen çıktısıdır.

İşte bu kapanmamış hesaplar, biz nereye gidersek gidelim peşimizden gelir. Burada illaki bir suçlu aramak şart değil. Fakat bundan kaynaklı sorunu yaşayan biz isek, haliyle çıkış yolunu bulmak da öncelikli bize bağlı olur.

Tüm Reklamları Kapat

Bu süreçte güvenilen insan, dost, çevre vb. den görüş almadan hareket etmemeyi salık veririm ve en başta vurguladığım üzere; şayet hayatımızı ciddi anlamda ve olumsuz şekilde etkiliyor ise, mutlaka profesyonel bir yardım almayı şiddetle öneririm.

Konu ile ilgili ayrıntılı fikir için kaynakça bölümünde yer alan kitaplar, daha bir yol gösterici olacaktır kanısındayım. Umarım en kısa sürede aşarsınız. Sevgiyle…

Kaynaklar

 1. Doğan Cüceloğlu. (2019). Savaşçı. Yayınevi: Remzi Kitabevi. sf: 400.
 2. Özcan Köknel. Kaygıdan Mutluluğa Ki̇şi̇li̇k. ISBN: 9789754051001.
 3. Doğan Cüceloğlu. (1993). Içimizdeki Çocuk. Yayınevi: Remzi Kitabevi. sf: 254.
 4. Doğan Cüceloğlu. (2008). Iyi Düşün Doğru Karar Ver. Yayınevi: Remzi Kitabevi. sf: 222.
 5. Doğan Cüceloğlu. (1998). Yeniden Insan Insana. Yayınevi: Remzi Kitabevi. sf: 268.
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close