Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Geçen sene çarşamba olan bir tarih bu sene perşembe ve seneye cuma yerine cumartesi olmasının sebebi nedir?

Seneler geçtikçe tarihler için günlerin sadece bir sonraki güne denk gelmesi gerekirken 2020de 2 gün sonraya denk geliyor, artık yıldan kaynaklandığı düşünüyorum, 4e bölünebilen yıllara pek denk gelmiyoruz ama sebebini merak ettim

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Dörde bölünebilen yıllara dört yılda bir denk geliyoruz aslında. O kadar da seyrek değil. Aslında bunun nednei belli: Matematik... Bir yıl, 365,25 gün. Biz o 0,25 günleri dört yılda bir toplayıp tek gün yapıyoruz. Bu yüzden 365, 365, 365, 366... gün diye gidiyor yıllar. Haftalar ise 7 gün. Modüler aritmetikte, her 7 günden sonraki ilk gün, yani 8. günün 1. gün ile aynı olduğunu biliyoruz. Yani 364 sayısı 7'ye tam bölünebildiği için her yılın 1. ve 365. günü aynı gün. Ancak sonraki yılın ilk günü, bir önceki yılın ilk gününden bir gün sonraya denk gelir. Örneğin 1. gün (1 Ocak) Pazartesi ise, 364. gün (30 Aralık) Pazar'a denk gelir. 365. gün (31 Aralık) ise Pazartesine. Haliyle bir sonraki yılın ilk günü (sonraki 1 Ocak) Salı olacaktır. Yılın 366 gün olduğu artık yıllarda ise bu iki güne kayar.

Teşekkür (2)
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. Takvim
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim, tıpkı bir okyanusun kıyıya vurması gibi direnilmez, şahane ve acımasız bir şekilde büyümektedir.”
Oliver Wendell Holmes
Geri Bildirim Gönder