Sorulara Dön
0
Fizik & Kuantum

Gece görüşü dürbünleri nasıl çalışır?

Çalışma prensibini tam anlamıyla anlayamadım yardımcı olur musunuz? Optikle bunun alakası nedir?

1
249 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla (4)
Takip (2)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Gece görüş sistemlerinin iki çeşidi var; ilki uzun süredir kullanılan yöntem, diğeri ise dijital kameraların ortaya çıkmasından sonra kullanılmaya başlayan yöntem. Optik ile alakalı kısmını sorduğun için bizi ilgilendiren daha çok ilki oluyor, ikincisi çoğunlukla elektronik.

Eski yöntemin çalışma şekli crt ekranların çalışmasına benzer bir yöntemle işliyor. Önce ortamdaki düşük yoğunluklu normal ışık ve yakın kızılötesi ışınlar dürbünlerin işleyişine benzer bir şekilde toplanıyor ve bir tür katot tüpüne yönlendiriliyor. Ancak bu tüp televizyonda kullanılanlar gibi elektron tabancası ve elektromanyetizma ile değil fotoelektrik etki ile çalışıyor.

Normal katot tüpünde, elektron tabancası adlı parçada anten aracılığı ile elektrik akımına dönüştürülmüş radyo dalgalarının (tv yayını) şiddetine göre üretilen elektronlar, içi vakumlanmış tüpün içinde ekrana doğru hareket ederken ilk olarak bir elektromıknatıs ile karşılaşır. Bu elektromıknatıs gelen elektronları yolundan saptırır ve arkadaki ekranın üzerine tüm ekranı tarayacak şekilde düşürür. Ekran fosforlu olduğu için de (fosfor uyarıldığında parlar) ekran foton saçmaya başlar. Tarama çok hızlı olur, o yüzden gözle fark edilmez. Ancak kimi noktalarda elektron çarpmadığından o noktalar karanlık kalır, ve bu şeklide ışık yayan ve yaymayan yerler bir görüntü oluşmasına sebep olur.

İşte gece görüş dürbününde elektron tabancasının yerini dışarıdan gelen ışınlar tarafından uyarıldığında elektron salan bir tüp alır. Bu aslında daha çok bir güneş paneli gibi çalışır, yani ışığı elektriğe (yani elektronlara) çevirir. Geri kalanı crt ekranlar ile aynı şekilde çalışıyor, elektron ekrana çarpıp görüntü oluşturuyor.

Tabi her dürbün aynı değil. Kimi dürbünler (özellikle eski olanlar) bu şekilde çalışırken kimi elektronik yöntemler ile eski yöntemlerin bir karışımını kullanıyor, kimi ise sadece elektronik olarak çalışıyor. Ekte konu ile ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

332 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
3
Teşekkür (2)
Paylaş
3
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

  • Jeff Tyson & Carmen Carmack. How Computer Monitors Work. (22 Mart 2021). Alındığı Tarih: 22 Mart 2021. Alındığı Yer: howstuffworks | Arşiv Bağlantısı
  • Team Bushnell. How Does Night Vision Work? The Science Behind It. (20 Ekim 2019). Alındığı Tarih: 22 Mart 2021. Alındığı Yer: Bushnell | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın