Puan Ver
0
Puan Ver

G kuvveti ve formüllerde sıkça yer alıp kütleyi gösteren g'nin farkı

"g kuvveti" ile fizikte kütle-yerçekimi ivmesi için yer yer kullandığımız g kısaltması aynı mıdır? Pilotların maruz kaldığı g kuvvetine yüksekten atlayan bir insan maruz kalır mı? Ya da çok derinlere dalan bir dalgıç? İnsan su altında g kuvvetine mi maruz kalır, yoksa standart basınca mı?

1
Anonim 0
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
Reklam
Reklam
1 Cevap

G, evrensel kütleçekim sabitidir ve Newton tarafından ortaya atılmıştır.

Herkesin bildiği gibi Newton, iki cismin birbirine çekim kuvveti uyguladığını ortaya atmıştır. Bunun da cisimlerin kütleleri ile doğru, aralarındaki mesafenin karesi ile ters orantılı olduğunu söyler. 

Formülü ise:

F=G x (m1.m2)/(r^2)

ile gösterilir. 

G burda 6.67 x 10^-11 N x m^2 x kg^-2'ye eşittir. 

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Tek başımıza ne az, hep birlikte ne çok şey başarabiliriz!”
Helen Keller
Geri Bildirim Gönder