Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
2

G kuvveti nasıl hesaplanır?

227 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Davut Ramazan Kazan
Kimya Bölüm Öğrencisi

Bu aslında Fen fakültesi birinci sınıf öğrencilerinin neredeyse hepsinin yaptığı güzel bir deneydir. Serbest düşme hareketi ile bu deney kolayca yapılmaktadır ve yerçekiminin yaklaşık değeri bulunabilmektedir. Bu deney için hava masası gibi neredeyse sürtünmesiz ortam sağlayabilecek, kıvılcım üretici gibi belirli saniyeler arasında iz bırakan bir üreteç ve bunun gibi ürünler gerekmektedir. Bu tür malzemelere sahip olunması durumunda G kuvveti yani yer çekimi kolayca hesaplanabilir.

Nasıl yapılacağına gelecek olur isek şöyle açıklayabilirim; hız farkını zaman farkına böler isek bize ivmeyi verir. Bu hız farkını ve zaman farkını yukarıda bahsettiğim malzemeler sayesinde kolayca bulabiliriz, açıklamak gerekirse kısaca açıklayayım "Kıvılcım üretici her 100 msde bir kere -0.1 saniye de bir kere- kağıda bir nokta bırakır. İlk nokta da hız sıfıra eşittir. Son noktadaki hız metre/saniye ile hesaplanır. Son hız ile ilk hız çıkarılır ve geçen zamana bölünür Bu da bize ivmeyi verir."

Eğer direkt dikey düşüş olur ise bunu yapmak yetecektir. Fakat bunu dik şekilde düşürmek zor ve uğraşlı olacağı için dik yerine eğimli bir yüzeyde yapabiliriz. Bu durumda ise eğik düzlemde bırakılan cisimin kağıda bırakacağı kıvılcım noktaları hesaplanır ve her h -yükseklik- ile sürenin karesinin -t^2- grafiği çizilir. Bu grafiğin eğimi sayesinde yer çekimi ivmesini çok yakın derecede bulabiliriz.

Tüm Reklamları Kapat

h= 1/2 * g * t^2 formülü ile bunu bulabileceğimizi de kanıtlamaktadır. Bu tür deneysel süreçlerin teorik anlatımı biraz karmaşık ve anlaması güç durabilmektedir bu yüzden öneri olarak deney videosu izlemeni tavsiye edebilirim. Youtube'da "Fizik laboratuvarı yer çekimi hesaplama" aratır isen güzel bir kaç video çıkacaktır karşına. Umarım güzel ve detaylı açıklayabilmişimdir iyi günler dilerim.

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close