Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
3

Fotonun uzaklara gitmesi için uzun süre foton göndermemiz mi gerekiyor bir tane göndersek gitmez mi?

Bıraktığım yazıda fotonun aya ulaşıp yansımasının 2.56 saniye sürdüğü ve 1-2 saniye boyunca lazer tuttuğumuzda ulaşacağı yazıyor ama aslında 1 milisaniye bile yeterli olmaz mı? Sonuçta o foton elbet ulaşacak?
239 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Şahin Tutuş
Şahin Tutuş
62K UP
Aydınlatma sektöründe çalışan birisi

Başlık ve alttaki yazıda farklı şeyler sormuşsunuz yanıtlamaya çalışayım.

Birinci sorudan başlayalım. Teoride tek bir foton gidip gelebilir sadece uzayda bir noktadan bir noktaya fakat pratikte bu mümkün değildir. Atmosferik ve toza çarpar enerjisini kaybeder yok olur gider tek bir foton. Bunu şöyle düşünün. Trliyonlarca foton dünyadan yola çıktığında bir kısmını atmosferimizi aşana kadar kaybeder. Fakat atmosferi aştıktan sonra yol açık, aya kadar gider. Dereyi geçen 1000 askerden 5 tanesinin telef olması gibi düşünün. Tek bir asker gönderdiğinizde yok olup gitme olasılığı daha fazladır. İşin içinde enerji kaybetme olayları da var ama kafanızı karıştırmanak adına bu konuya girmeyeceğim. Sadece ileri okuma için "elektromanyetik spektrum" konusunu araştırmanızı öneririm.

Gelelim 2. konuya. 1 milisaniyeden daha fazla sürecektir. İlgili linkteki gibi ortalama 2.58 saniye gidiş dönüş sanırım sürer. Işık 1 saniyede yaklaşık 300 bin kilometre yol kateder. Bu durumda 1 milisaniye saniyenin %1'i olduğuna göre 300 bin kilometre/100 milisaniye=3 bin kilometre. Yani 1 milisaniyede ancak 3 bin kilometre yol katedecektir ki daha ayın yakını bile değildir bu mesafe. Henüz Ay'dan 257 milisaniye daha uzakta demektir.

Tüm Reklamları Kapat

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close