Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver

Fotonları ve elmaları sonsuza fırlatabilir miyiz?

Bir foton parçacığını uzay boşluğuna fırlatacak olursak (parçacığı etkileyecek herhangi bir uzay fenomeni olmadığını varsayarsak. ) foton parçacığı sonsuza kadar gidebilir mi? Veya zaman için de enerjisini kaybedip yok mu olur? Peki aynı olayı elma için yapsak aynı mı? Yoksa farklı sonuçlar mı elde ederiz?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Bir fotonun kütlesi yoktur. ama momentumu vardır. Eğer fotonlar gerçekten kütlesiz iseler sonsuza kadar yaşarlar.

Durgun kütlesi sıfırdır; ışık hızıyla gider; etkileşimlere parçacık olarak girebilir ancak dalga olarak yayılır; , ve bağıntılarına uyar; kütlesi sıfır olduğu halde diğer parçacıklar gibi kütle çekiminden bile etkilenir.

Kütle çekiminden etkilenirler çünkü; Hareket halindeyken yaydıkları enerjiyle bir kütle oluşur. Yani enerji kütle yaratır. Aynı Einstein'ın formülündeki gibi. (E = enerji, M = kütle, c^2 = ışık hızının karesi) Bir cismin ışık hızına ulaşabilmesi için sonsuz enerjiye ihtiyaç duyması gerekir ve bu yüzden de sonsuz kütleye sahip olmalıdır. :)

Teşekkür (2)
Paylaş
4
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim ve barışın, cehalet ve savaşa üstün geleceğine inanıyorum. Ülkeler bir gün yok etmek için değil, üretmek için birleşecek. Gelecek, insan acısını dindirenlerin olacak.”
Louis Pasteur
Geri Bildirim Gönder