Puan Ver
3
Puan Ver

Fotonlar yani ışık bize vurduğunda bizi iter mi?

2
Teşekkür Et
Sonra Cevapla
Takip Et
2 Cevap

Işık, kütlesi olmayan, ancak göreli kütleye sahip olduğu için, hem uzayzaman dokusunu büker, hem de gezegenleri kümülatif etkisiyle iter. Ancak bu etkiler o kadar azdır ki, kütleli maddelere oranla dikkate değer sayılmazlar. Ancak toplamda, bu etkiyi yok sayamayız. Toplamda dünya üzerine güneşten gelen ışığın yaklaşık 1,5 ton itim gücü olduğunu ifade ediyor bilim insanları.

Teşekkür Et
1
Puan Ver
0
Puan Ver

Sayın Serhat; bir cisim-madde ya da herhangi bir olgunun başka bir maddesel olguyu hareket ettirmesi için kütle sahibi olması gerekir. Lakin fotoların bir kütlesi olmadığından dolayı bir maddeyi hareket ettirmez.

Teşekkür Et
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Jeolojik kayaçlar, Dünya'nın yazdığı epik bir şiir gibidir.”
Rachel Carson
Geri Bildirim Gönder