Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Fizyon reaktörleri nasıl çalışır?

819 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Göktuğ Çağlar
Kimyagerim, Felsefe ve Bilim Yakın Dostlarımdır

Merhaba,

İki tür nükleer olay vardır; fisyon (çekirdek parçalanması) ve füzyon (çekirdek birleşmesi), fisyonu sorduğunu düşünerek cevap vereceğim.

Nükleer fisyon ile ağır atomların çekirdekleri nötronla bombardıman edilir ve böylece küçük ve daha hafif çekirdeklere ayrışmaları sağlanır. Bu ayrışma işlemi atomu oluşturan nötron ve protonu bağlayan enerjinin serbest bırakılmasını sağlar. Bu bombardıman ile her atomdan iki veya üç nötron yayılır ve bunlar nötron yayan diğer ağır çekirdeklerle etkileşime girdikçe daha fazla fisyon tepkimesi meydana gelir. Böylece kendi kendini sürdüren bir tepkime elde edilir. Bu çoğalma etkisine nükleer fisyon zincir tepkimesi deniliyor.

Tüm Reklamları Kapat

Nükleer Fisyon (çekirdek parçalanması)
Nükleer Fisyon (çekirdek parçalanması)
Canadian Nuclear Association

Zincir tepkimesinde atomların parçalanması büyük miktarda ısı enerjisi açığa çıkarır. Üretilen ısı, dolaşımdaki bir sıvı ile (genelde su) reaktörden taşınır. Bu ısı daha sonra buhar üretiminde kullanılır ve o da türbinleri çalıştırarak elektrik üretir.

Nükleer reaktör çalışma şeması
Nükleer reaktör çalışma şeması
Canadian Nuclear Association

Bir nükleer tepkimenin doğru hızda gerçekleşmesini sağlamak için reaktördeki nükleer tepkimeyi ve üretilen ısıyı hızlandıran, yavaşlatan veya durduran sistemler vardır. Bu işlem tipik olarak gümüş ve boron gibi nötron emici malzemelerden oluşan kontrol çubuklarıyla yapılıyor. Hatta Çernobil nükleer faciasının, bu kontrol çubukları sebebiyle olduğu düşünülüyor.

Nükleer reaktör kontrol çubukları
Nükleer reaktör kontrol çubukları
Enerjiguru.com

Nükleer yakıt ise genelde zenginleştirilmiş (izotopu artırılmış) uranyum dioksittir. Ayrıca bir enerji ve nötron kaynağı olarak zincir reaksiyonunu sürdürmede kullanılır. Birkaç metre uzunluğundaki metalik çubukların içine pelet biçiminde katı halde yerleştirilir.

Her biri 1 ton kömüre denk enerji veren uranyum yakıt paletleri
Her biri 1 ton kömüre denk enerji veren uranyum yakıt paletleri
Ungo.com.tr
203 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Us.www.energy.gov. Nükleer Reaktör Nasıl Çalışır. (21 Ağustos 2021). Alındığı Tarih: 21 Ağustos 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
 2. World.nuclear.org. Nükleer Reaktörler Nasıl Çalışır. (21 Ağustos 2021). Alındığı Tarih: 21 Ağustos 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
 3. Wikipedia. Nükleer Fisyon. (21 Ağustos 2021). Alındığı Tarih: 21 Ağustos 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
 4. İnis.iaega.org. Nükleer Santral Nasıl Çalışır. (21 Ağustos 2021). Alındığı Tarih: 21 Ağustos 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
 5. Tesisat.org. Nükleer Enerji Ve Fisyon Reaktörleri. (21 Ağustos 2021). Alındığı Tarih: 21 Ağustos 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close