Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
3
Puan Ver

Fizik okuyacak biri üniversiteye başlamadan hemen önceki yazı nasıl geçirmeli?

Bilimsel bir soru değil, formata uymuyor ama 12. Sınıf öğrencisiyim ve sınava hazırlanıyorum. Fizik okumak istiyorum. Yazımı verimli bir şekilde geçirmek istiyorum. Acaba bu yazı en verimli nasıl geçirebileceğim hakkında tavsiyelerinizi alabilir miyim? Ya da fizik okuyan varsa keşke önceden yapsaydım dediğiniz şeyler var mı?

4
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
4 Cevap

Bence temel olarak fiziğin konularını ele alarak başlayabilirsin. Mesela neden klasik fizik yetmedi de modern fizik ortaya çıktı özel görelilik nedir genel görelilik nedir kuantum fiziğinin çıkış noktası nedir ve temel öğretileri nelerdir bunlar hakkında ya da atom altı parçacık fiziği hakkında araştırma yapabilirsin. Bunlar hakkında makaleler okuyabilirsin. Makale dediğim de gözünü korkutmasın biraz araştırmayla sadeleştirilmiş ve Türkçe makaleler bulabilirsin. Fiziğin en çok uğraştığı meselelerden biri olan ışığın yapısı hakkında araştırma yapabilirsin. Bir de bir dizi önerebilirim eminim ilgini çekecektir. Dizinin adı genius Albert Einstein'ın hayatını anlatıyor ve oldukça ufuk açıcı ve merak uyandırıcı bir dizi. İyi ki fizik okuyacağım dedirtebilir sana. Bir de kitapçılara gittiğinde bilim kategorisindeki kitapları biraz incelersen eminim fizikle alakalı ilgini çekebilecek bir sürü kitap bulabilirsin. Son olarak da şunu söylemek istiyorum kendine amaç edindiğin mesleğin ne kadar harika bir meslek olduğunu sakın unutma. Çünkü bu ilerleyen zamanlarda hatırlamaya çok ihtiyaç duyacağı bir şey olacak.

Teşekkür (1)
Paylaş
3

Diğer arkadaşların dediği gibi fizik hakkındaki araştırmalar yap. Yani özel, genel görelilik, kuantum fiziği çıkış noktası, ve diğer konularda araştırma yapmanı öneririm. Makale de oku. Belgesel izle kendini geliştirmende yarar sağlar. Onun dışında istersen Feynmanın Fizik Derslerini çalışabilirsin. Python öğrenmeye çalış, ileride çok işine yarayacak sonra zorluk çekme. İngilizceni geliştir. Kısacası bilindik fizik ile ilgili konulara bak, bilgi sahibi ol, yazılım ve normal dilini geliştir. Makale ve kitap oku. Bende fiziğe gitmek istiyorum ama daha 10. sınıfım. En azından şimdilik kendi çapımda dediklerimi uygulamaya çalışıyorum. Umarım ikimizde iyi bir bilim insanı olabilir ve bilime yarar sağlarız

Teşekkür (1)
Paylaş
1

Ben fiziğe ve bilime olan merakımı sayın Kerem Cankoçak ve onun editörlüğünü yaptığı kitapları okuyarak kazandım ginkobilim sayfasındaki kitaplar hem çok ucuz hem çok güzel.Senin ilgini arttırıp geliştireceğinden eminim.

Teşekkür (1)
Paylaş
1

Merhabalar,

Bence kesinlikle çeşitli belgeseller izlemeli ve çeşitli kitaplar okumalısınız. Ben fizik bilimine çok fazla ilgi duyduğum için bulduğum belgeselleri izleyip temel düzeyde anlayabileceğim kitapları okudum ve inanılmaz faydasını gördüm. Fizik bölümünde okuyacaksanız öncesinde bu şekilde okumalar yapmanızın faydasını göreceğinizi düşünüyorum.

Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Her şeyin nasıl başladığı sorusu çözülmüş değildir. Dolayısıyla, şahsım adına konuşmam gerekirse, bu konuda agnostik olduğumu söylemek durumundayım.”
Charles Darwin
Geri Bildirim Gönder