Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Fizik alanında üniversite okumak için hangi dile ihtiyaç var?

217 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Özgür Arslan
Yazılımcı

Türkiye de isen çok farklı diller lazım bir millet lisanından çok beden öğretmenin gözüne girme dayı amca faktörü de işin işine girebilir. yani dayı amca derken sizi üniversiteye bırakacak dayı amca git gel zor olabilir. Bolca da şans lazım

Kaynaklar

 1. Wikipedia. Yorum. (21 Ocak 2022). Alındığı Tarih: 21 Ocak 2022. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
8
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
Moderatör Uyarısı
Yapay Zeka Kullanımı 1 moderatör tarafından eklendi
Bu cevabın tamamında veya büyük çoğunluğunda kaynak olarak belirtilmeyen yapay zeka araçları kullanılmıştır.
0
Ahmet Gürtekin
Fizik Okuyorum

Fizik alanında üniversite okumak için öncelikle Türkçe diline hakim olmanız gerekir. Dersler, kitaplar ve sınavlar genellikle Türkçe olarak yapılmaktadır.

Bunun yanında, İngilizce dilini de iyi bilmeniz önemlidir. Bunun birkaç sebebi vardır:

Tüm Reklamları Kapat

1. Kaynak Materyaller: Fizik alanındaki birçok kaynak materyal, kitap ve makale İngilizce olarak yazılmıştır. İngilizceyi bilmeniz, bu kaynaklara erişmenizi ve güncel gelişmeleri takip etmenizi sağlar.

2. Akademik İletişim: Uluslararası konferanslar, sempozyumlar ve araştırma projeleri genellikle İngilizce dilinde yapılmaktadır. İngilizceyi bilmeniz, bu tür etkinliklere katılmanızı ve diğer fizikçilerle iletişim kurmanızı sağlar.

Tüm Reklamları Kapat

3. Yurt Dışı Eğitim Fırsatları: Yurt dışında fizik eğitimi almak veya araştırma yapmak istiyorsanız, İngilizce diline hakim olmanız şarttır.

4. Akademik Yayın: Fizik alanındaki araştırmalarınızı uluslararası dergilerde yayınlamak istiyorsanız, makalelerinizi İngilizce olarak yazmanız gerekir.

Fizik alanında başarılı olmak için İngilizce dilinin yanında matematik diline de hakim olmanız önemlidir. Fizik, matematiksel bir dil ile ifade edilir ve matematiksel problemleri çözme yeteneği fizikte başarılı olmak için gereklidir.

Ek olarak:

Almanca ve Fransızca gibi diğer dilleri de bilmeniz, bazı kaynaklara erişmenizi ve farklı ülkelerdeki fizikçilerle iletişim kurmanızı kolaylaştırabilir.

Bilgisayar programlama dillerini bilmeniz de bazı fiziksel problemleri çözmenize ve analizler yapmanıza yardımcı olabilir.

Sonuç olarak:

Fizik alanında üniversite okumak için öncelikle Türkçe diline hakim olmanız gerekir. İngilizce dili de fizikte başarılı olmak için oldukça önemlidir. Matematik dili ve bilgisayar programlama dilleri de fizikçiler için faydalı araçlardır.

Tüm Reklamları Kapat

Tavsiye:

Fizik alanında okumak istiyorsanız, lise yıllarından itibaren İngilizce ve matematiğe yoğunlaşmanız ve bu dilleri en iyi şekilde öğrenmeye çalışmanız faydalı olacaktır.

Kaynaklar

 1. Bilim Genc. Matematik, Fizikçiler İçin Neden Önemli? | Tübitak Bilim Genç. Alındığı Tarih: 13 Şubat 2024. Alındığı Yer: Bilim Genc | Arşiv Bağlantısı
1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close