Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Firapiravir isimli japon ilaç firmasının ürettiği ilacın covid 19 üzerinde etkili olduğu yönünde haberler doğru mudur?

2
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
2 Cevap

Bilindiği gibi COVID-19 virüsüne yönelik kesin bir tedavi yöntemi hala yok, lakin Dünya Sağlık Örgütü ilacın Çin de yapılan denemeler sonrası ''COVID-19 tedavisinde denenen ilaçlar'' listesine aldı ve başlangıç dozu olarak 1600 mg uygulanması ve azaltılarak devam edilmesini söylese de daha fazla araştırma yapılması gerektiğini vurguladı, Japonya'nın daha yeni denebilecek denemeleri ise hastalığın ağır seyrettiği kişilerde etkisinin gözlemlenmediği belirtirdi, Güney Kore ve bazı Japon mevkiler ilacı çekimser yaklaşsa da ilaç Türkiye de Bilim Kurulunun açıklamasına göre kullanılacağı belirtirdi. Hastalığın hafif seyrettiği kişilerde olumlu etkiler verdiği ve hastalığın semptomlarını azalttığı raporlandı.

Teşekkür
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. Teyit. org Genel araştırma
  2. Sabah Gazetesi Favipiravir'in Türkiye'ye getirildiği ve kullanılacağı

COVID-19 virüsü ile kast edilen COVID-19 hastalığa neden olan SARS-CoV-2 virüsüdür. COVID-19 hastalık durumu olan enfeksiyonu tanımlamak için kullanılır, SARS-CoV-2 virüsün adıdır, yanlış anlaşılmasın

Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Astroloji, tapındığı uzay kadar boştur.”
Perry DeAngelis
Geri Bildirim Gönder