Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
2
Puan Ver

Film soundtrackleri beynimize ne yapıyor?

Normalde bir yerde dinlesek belki etkilenmeyeceğimiz sesler,filmini izleyip dinledikten sonra kurduğumuz o duygusal bağlarla bileşip bizi dinleyicisi yapıyor. Sonuçta filmin etkisi belli bir süre geçiyor ancak aylar geçse yine o soundtackleri dinliyoruz. Peki bu sırada beynimize ne oluyor?

1
Teşekkür (2)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Anıların ve bilgilerin beyin için kayıt açısından ele alınma kriteri, DUYGUSAL etkisidir. Evet en sıradan BİLGİ nin kaydı dahil bu genel olarak böyle. Hatta bu öyle bir işleyiş ki, bir travma yaşandığında görülen bir nesne, renk, koku vs, travma ile ilişkilendirilir beyin tarafından. Duygu yoğunluğunun tavan yaptığı andaki uyaranlar, daha sonra olası tehlikelerden kaçabilmek amacıyla travmayla birlikte kodlanır. (Kişi bunun farkında olmadan bazı nesne, renk, koku gibi şeylerden istemsizce korkabilir) Benzer şekilde duygu yoğunluğunun pozitif arttığı durumlardaki uyaranlar da benzer yolla pozitif kodlanır. Kişi gerçekte duygu yoğunluğuna neden olmayan, o sırada maruz kaldığı başka bir uyarana karşı da sanki duygusunu artırıyormuş gibi bağ kurar. Hatta istemsizce sevdiği birini, kişi aslında çok sevdiği bir akrabasına benzediği için bilinç dışı yolla sempati besleyebilir.

Bahsi geçen uyaranlar sıradan uyarıcılar. Bir resim, tek bir renk bile olabilir. Soruda geçen ise müzik. Bu daha etkili bir uyaran. Duygu ile kodlanması en olası faktör. Sadece aşık olduğunda dinlediği şarkıya takılıp kalmak oldukça olasıdır. Çok sevdiği biriyle iken çalan müzik, çok sevdiği bir mekanda çalan müzik, kendisinin farkında olmayıp bilinç dışı yolla duygusal olarak etkilendiği müzik de kişinin zihnine musallat olabilir. :)

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Kadınlar erkeklerden daha iyi midir bilemem. Ancak daha kötü olmadıklarından eminim.”
Golda Meir