Puan Ver
1
Puan Ver

Fil macunu deneyini insan bedenine zararsız ürünlerden yenilebilir biçimde gerçekleştirebilir miyim?

Ben aşçıyım bunu yukarıda sorduğum şekilde kullanıp kullanayamacağımı merak ediyorum teşekkürler

1
1
1 Cevap

Ben bu deneyi Aşçılık alanında gösteri amaçlı olarak bile kullanılmasını önermem. "Hidrojen peroksit"in potasyum iyodür ile tepkimeye girmesi aslında çokta masum bir reaksiyon değildir. ilk andaki sıçrama ve akabinde oluşan ısının kontrolünü veya ne yöne doğru salınım gösterebileceği bile belli olamıyor. Deneyde kullanılan kısmen tek masum kimyasal organik gıda boyasıdır. 

Bu tarz köpüklü bir gösterinin son derece hızlı gerçekleşmesini sağlayan yüksek derişik H2O2 dir. Bunu ortadan kaldırdığımızda potasyum iyodür ün termik reaksiyonu tetikleyecek aktivatörü kalmayacağından deney gerçekleşemez. Ayrıca bunun yerine konulabilecek zararsız bir kimyasal aktivatörde yoktur. 

2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Beni harekete geçiren iki temel düşünce vardır: Dün, yaşam hakkında ne kadar biliyor idiysen, bugün daha fazlasını öğren ve diğerlerinin acısını azalt. Bu düşüncelerin seni ne kadar ileriye taşıdığını görünce şaşıracaksın.”
Neil deGrasse Tyson
Geri Bildirim Gönder