Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Kerim Ay
Üye
3

Feynman fizik dersleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Feynman fizik dersleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Hangi yaş aralığı için uyhundur? Anlatımı nasıldır? Sizce okumaya değer midir? Okuyanlar cevaplarsa çok memnun olurum.
1,923 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Ögetay Kayalı
Astrofizikçi

Feynman fizik dersleri, bulunabilecek en iyi kaynaklardan diyebilirim. Sürekli yakınımda bulunur ve detaylıca defalarca birçok yerinin üstünden geçtim. Bana kalırsa Feynman'ın tüm kitapları detaylıca okunmalı ve çalışılmalı. Lakin Feynman fizik dersleri serisini okuyarak konuyu çok iyi öğrenmeniz pek mümkün değil. Kendisi konseptlere odaklı bir anlatıma sahip. Fiziğin ne olduğunu size çok iyi anlatıyor. Fakat peşine verdiği soruları çözebilmek için, alışık olmadığımız türden bir çaba gerek. Bizde öğrenim sistemi genellikle şöyle işliyor:

"Bakın mevzu böyle olduğunda böyle yapacaksınız, şöyle olduğunda da böyle yapacaksınız."

Tüm Reklamları Kapat

Dolayısıyla öğrencinin bir soruyu çözebilmesi için muhakkak önceden (sözgelimi) "o tarzı" öğrenmiş olması gerekiyor. Feynman'da ve o ekolde ise durum şöyle:

"Bakın bu olay böyle böyle çalışır, işin temeli budur ve şu kurallara göre işler. "

Tüm Reklamları Kapat

Bunun peşine soru verildiğinde öğrenci, "e bunu nasıl çözeceğiz" oluyor. Aslında şaşırılacak hiçbir durum yok çünkü konuyu öğretti. Öğrenci olayı pekiştirirse pek ala onu çözebiliyor. Ama Feynman o işe öğrencinin adanmış olmasını gerektiriyor.

Bu durum bizim ezberci eğitim sistemine alışık öğrencilerde çok zor algısı yaratıyor, halbuki tam tersi. O nedenle yapılabilecek en iyi şey, başka bir kitapla paralel olarak işlemek ya da konuyu öğrendikten sonra bir de Feynman'dan incelemek.

Bence Feynman fizik dersleri serisi, lisans seviyesindeki öğrenciler için uygun. İyi lise öğrencileri de anlayabilir. Hatta olimpiyatlara hazırlananlar bence muhakkak okumalı.

435 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
13
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Furkan Dağlar
Furkan Dağlar
1,107 UP
Lise 3.sınıf öğrencisi

Ben şu an 11.sınıfım ve bu feynman fizik derslerini aldım bunları okuyup anlayabilirmiyim sizce yoksa okumaya üniversitedemi başlamalıyım bende fizikçi olmak istediğimden ötürü aldım bu kitapları ama yeterli bilgi birikimine ihtiyacım varmı bilmiyorum

213 görüntülenme
9
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close