Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Felsefe mantığı ile bilimsel mantık aynı mı?

Bilimsever olarak felsefeye başladım????

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Burada mantıktan kasıt, metodoloji, veriyi işleme biçimindeki zihniyet, sonuca gitmede kullanılan kavramsal yöntem sanırım.

Farklı disiplinlerin veri işleme analiz, sonuca varma yöntemleri kendine hastır aslında. Farklı konulardaki bulgular, tabii ki farklı yöntemlerle ele alınmak durumundadır. Diğer yandan birbirleri ile çok yakından alakaları olduğu için etkileşimleri süreklidir.

Felsefe ve bilimin yöntem olarak benzediği kabul edilebilir. Başka kuşkuculuk, farklı olasılıkları gözönünde bulundurma, -yargı- ve -önyargı-dan uzak olmaları açısından oldukça benzerdir. Ancak bilim kesin sonuçlarla ilgilenir. Felsefe için kesinlik söz konusu bile değildir. Hatta sorular temeldir. Bilim sonucun netliğine odaklanmışken, felsefe süreci merkeze koyar, derinlemesine süreci işler. Epistemoloji, bu konuyu anlamada önemli.

Antik dönemde bilim ve felsefe iç içe geçtiği için antik felsefeyi bilmeden, bilimsel metodolojinin doğuşu da gölgede kalacaktır. Farklı disiplinlerin yöntemi benzer olabilir ancak aynı olmasını beklemek metodolojik bir hata olacaktır ironik olarak.

Teşekkür
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir insanın fikirleri dağınıksa, daha fazla fikir sahibi oldukça, daha karışık bir kafası olacaktır.”
Herbert Spencer
Geri Bildirim Gönder