Puan Ver
0
Puan Ver

Farklı inanç inançsızlık türlerine sahip normal kişilerin birbirinin mantıksız cahil olmadığını bildiği halde, nasıl bunlarla itham edebilmektedir?

Kendi gibi inanışa sahip olmayan kişiye mantıksızlık isnad edebilmenin nedeni nedir, aslında biliyoruz ki mantıklı belki de zeki bu insanlar.

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
1 Cevap

Gerçeklik algılamalarımız farklı, benzer yaşanmışlıklar birbirleriyle deneyimlerini paylaşarak ortak doğruyu sahiplenip savunuyorlar,

bu yaşanmışlıkların doğruluğunun çatıştığı noktada ithamlar ve cahillik söylemi ortaya çıkıyor.

Mesala çatışmanın bir nedeni de, şu an gördüğümüz türümüzün milyarlarca mensubunun aynı zaman diliminde yaşıyor yanılgısında olmak, gelişen bilinç aynı anda milyarlarca değişik zaman ve mekanda yaşayan canlılar durumuna getirdi bizi.

yaşamak için farklı farklı motivasyon araçları geliştirdik, din, resim, at, avrad , silah :) grup halinde yada ayrı ayrı bunlara sarıldık, bu bireyin yada grubun doğrusu , zamanına karşı algıladığı tehditler dolayısıyla savunma mekanizmasını devreye sokuyor. Cahil , mal , ahraz vs. Diye dillendiriyor.

( ayrıca yaşlılık soruma cevap için teşk ederim)

Teşekkür
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Gerçekler inatçıdır. Arzularımız, eğilimlerimiz, tutkularımız gerçekleri ve kanıtları değiştiremez.”
John Adams
Geri Bildirim Gönder