Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ilgın .
Üye
1

Farklı evrenler olsaydı bu evrenler nerede toplanmış olurdu?

452 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Cevap
Görkem Öge
Görkem Öge
306K UP
Toprak Mühendisi

Sorunuzu oluşturan, 5 farklı kelimenin 5'i de belirsiz ve üzerine bilimsel olarak hipotezden öte hiç bir şey söyleyemeyeceğimiz nitelikteler.

Farklı... bir evren var mı?

Tüm Reklamları Kapat

Evren"ler"... var mı?

Olsaydı... olur mu, olabilir mi, olacak mı?

Tüm Reklamları Kapat

Nerede... içinde bulunduğumuz evrenin dışında bir yer var mı?

Toplanmış... evrenler diye bir şey olsa bunlar toplanır mı? Hareketli olurlar mı? Bir yerde olurlar mı?

Sorunuz, kozmoloji disiplininin elindeki bilgilerle cevaplanamaz bir soru. O nedenle "bilmiyoruz" demekten ötesi, varsayımsal olur ve bilimsel nitelik de taşımaz.

6
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Cevap
ersals krononot
ersals krononot
216K UP
Krononot⁸

Evrensel olarak farlılık ve çeşitlilik entropinin de etkisiyle vazgeçilmez gibi görünmekte. Evren çeşitliliği de henüz üzerinde tartışılan, net veriler alınamamış bir konu.

Ancak, evrensel yapıyı ele aldığımızda. teorik olarak bunun olabileceğini söylemek zor değil. Varlık, frekanslardan ibaret. Her boyut, kendi frekansına sahip ve diğer bir boyutla etkileşimi, farklı frekansların rezonansı boyunca sadece. Aslında bir boyuta ait -varlık- tanımı, o boyutun frekansına ait varlık tanımı olarak kalmakta. Farklı boyutun varlık tanımına ait bir varlık, diğer boyutta TAM ve BÜTÜN olarak var olamaz. Düşük frekanslarda, üst varlıklar kayba uğrayarak var olabilir ya da bilinebilir. (3. boyuttaki küp, 2. boyutta kare olarak) Alt boyutlardaki varlıklar da, üst boyutlarda ya kayba uğrayarak var olabilir, ya da hiç var olamaz. Çünkü rezonansı yoktur belli bir frekans aralığından sonra.

Tüm Reklamları Kapat

Bu açıdan baktığımızda aralarında rezonans bulunmayan evrenler aynı yerde bulunabilir. Üst boyutlar ve alt boyutlar, farklı frekanslarda oldukları için, aynı yerde bulunup işleyebilir. Bir yandan da meditasyonlarda görülen, bilinç düzeyini artırabilmiş varlıkların aynı şeyleri görmesi, benzer deneyimleri yaşamaları da bunu destekliyor olabilir.

4
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Cevap
ismail çakır
ismail çakır
1,190 UP
Mühendisim, Çerkezköy de yaşıyorum.

Simülasyon evren teorisine göre açıklayacak olursak JC karakteri Gta evreninde yaşıyor. Jebediyah ise KSP evreninde yaşıyor diyelim. JC ne yaparsa yapsın Jebediyah ın uzay gemisini çalamaz. Bu iki evrenin birbiriyle irtibatı yok gibi gözüküyor. Fakat dataları tek bir sistemde toplanmış ve tek işlemci kontrol ediyor ve daha binlerce evren kontrol edilebilir.

Mikro evrenin makro evrene benzediğini varsayan teoriye göre ise her atomaltı parçacık bir evren olabilir. Hatta bizim evrenimizde başka bir evrende atomaltı parçacık olabilir. Buna göre içiçe geçmiş şekilde bir toplanmış olabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Karanlık madde ve karanlık enerjinin bildiğimiz madde olduğu fakat 5. boyutta varlığını sürdürdüğü teorisine göre daha farklı açıklama getirilebilir.

Sonuncu olarak bizime evrenimiz ışık hızından hızlı genişliyor. Buna göre evrenimizin bir kısmı ile sonsuza kadar iletişim sağlayamayacağımız için başka bir evren haline gelmiş oluyor. Buna göre bizden ışık hızından hızlı uzaklaşan her şey farklı evren olmuş oluyor. Farklı evren teorilerinden en bilimsel olanı budur.

4
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Kötü Bilim: Bilim Kötüye Nasıl Kullanılır?
Kötü Bilim: Bilim Kötüye Nasıl Kullanılır?
İlk Karadelik Fotoğrafını Nasıl Çektik? | Dr. Feryal Özel (Olay Ufku Teleskobu - EHT)
İlk Karadelik Fotoğrafını Nasıl Çektik? | Dr. Feryal Özel (Olay Ufku Teleskobu - EHT)
Ay Işığı ve Mercekle Kağıt Yakmak Mümkün mü?
Ay Işığı ve Mercekle Kağıt Yakmak Mümkün mü?
Şeker İnsanı Hiperaktif Yapar mı?
Şeker İnsanı Hiperaktif Yapar mı?
Günde 7 Saatten Uzun Ekrana Bakıyor musunuz?
Günde 7 Saatten Uzun Ekrana Bakıyor musunuz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close