Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Defne Uzun
Üye
2

F=a.m formülündeki "m.a"sonucun cevabıdır diyorlar peki biz neden sebebi da formüle dahil etmiyoruz?

Bir cisme kuvvet uyguluyoruz ve cisim hareket ediyor. Bu hareket de kendisine kuvvet uygulanan cismin hızına ve kütlesine bağlı olarak değişiyor. Peki burada kuvveti uygulayan kişinin kütlesi ve kuvveti uygularkenki ivmeyi niye dikkate almıyoruz? Yani neden sadece sonuca odaklanıp sebebin etkilerini formülde uygulamıyoruz?
753 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Barb Hub
Barb Hub
19K UP
fizik doktora ogrencisi

Once su ornekle baslayayim, sonra da asil sordugun seyi anlatmaya calisayim.

Kuvveti uygulayan kisinin cismin hareketinden once ki durumu bizi ilgilendirmiyor. Diyelim ki kum torbasina yumruk atacaksin, gardini aldin, kolunu geri cektin ve harekete basladin. Kum torbasina vurdun, ve kuvveti uyguladin. Senin icin olan baslangic noktasi o cisim icin gecerli degil. Daha oncesinde bir etkilesimin yoksa, bunu katmanin bir faydasi yok. Bize lazim olan F kuvvetini uygulamaya basladigin an.

"Peki burada kuvveti uygulayan kişinin kütlesi ve kuvveti uygularkenki ivmeyi niye dikkate almıyoruz?"

Tüm Reklamları Kapat

Uyguladigin kuvvet senin ivmene bagli evet, ve de m.a = F. Bu kuvveti alip baska bir cisme uyguladiginda o cismin hissettigi ivme ayni olmuyor. F kuvveti ile bir insani itmeye calis, ayni kuvvet ile de arabayi. Surtunme kuvvetini yendigini dusunerek, araba cok cok cok az hareket edebilecek. Sebebin etkilerini formule uygulamiyoruz diye bir sey yok. Fizik 101 kitaplarinda, sorularda F kuvveti ile itilen, cekilen cismin ivmesi nedir tadinda seyler var. Daha oncesi anlatilmiyor. Kafa karisikligi biraz da ordan kaynakli.

4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tugberk Kaynak
Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Öğrencisi (Fizik dersleri aldım)

Aslında dahil etmiyoruz değil. Bu işlem sırasında bile birçok ek etkiyi hesaba katmıyoruz. Çünkü bu anlamsız bir uğraş olur bizden istenen bir cisme uygulanan kuvvetin cisim üzerindeki ivmelendirmesiyse gidip de hızını bulmak anlamsızdır. Örneğin doğrusal (çizgisel) momentumu ele alalım. Bir cismi, sürtünmesi 0 olmayan bir ortamda iterken ona uyguladığımız kuvvet miktarı kadar ters yönde tepki kuvveti oluşur ve kütlemize bağlı olarak biz de hareketlenmiş yani ivme kazanmış oluruz ancak biz hamlemiz sonucu bizdeki hız farkını bulmak istiyorsak gidip de yerde bu sürtünmeden oluşan sıcaklık farkını hesaplamayız. Hesaplamıyor,işlemlere dahil etmiyor oluşumuz o etkinin varolmadığını göstermiyor. Sadece işimize yaramıyor. Üstelik hareketimiz sırasındaki her bir fiziksel niceliği hesaba katmak istersek, gözlem sınırlarını belirlememiş olduğumuzdan anlamlı anlamsız birçok sonuçla karşılaşırız.

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close