Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Ezber ile ders çalışmak aynı şey mi?

914 görüntülenme
Ezber ile ders çalışmak aynı şey mi?
Ezber ile ders çalışmak aynı şey mi?
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Egemen Sak
Egemen Sak
40K UP
Öğretmen

Ezber ile ders çalışmak aynı şey olabilir de olmayabilir de. Burdaki farkı oluşturan veya oluşturmayan şey sizin niyetinizdir.

Örneğin yarınki sınavı geçmek için yapılan ezber ders çalışma sayılabilir.

Ama öğrenmek amaçlı çalışılan derste ezbere yer zaten yoktur.

Tüm Reklamları Kapat

Çünkü ezber ile öğrenmek aynı şey değildir.

Bazı durumlarda salt bilgileri öğrenmek için ezber yapılabilir. Toplumda bir ara meşhur bir şey vardı. Hala var mı bilmiyorum. Ezbere çalışılan iş akılda kalmaz veya kısa kalıcılığı olur.

Hayır. Ezberlenen konu belirli aralıklarla tekrar edilir ise kalıcılığı uzun süre kalabilir. Bu bilginin ne denli tekrar edildiği ve kullanıldığı ile alakalıdır. Çok kullanılan bir bilgi ezber de olsa unutulmayacaktır.

Ancak biz öğretmenler eğitimde ezber istemeyiz. Bunun için bir çok nedenimiz vardır. En büyük nedenlerden biri öğrenci kalıp ezberlemeler yaptığı veya yaptırıldığı için soru birazcık değişik sorulduğunda o soruyu yapamamasıdır.

Tüm Reklamları Kapat

Örnek vermek gerekirse, herkes 1453 yılında İstanbul'un fethedildiğini ve fetheden kişinin Fatih Sultan Mehmet olduğunu bilir. Ancak öğrenciye sorulan soru birazcık değiştirildiğinde, 2. Mehmet'in yaptığı, XV. Yy. a damgasını vuran olay nedir diye sorduğunuzda öğrenci sudan çıkmış balığa döner.

Ve ezberde neden sonuç ilişkisi ve mantığı olmadan öğrenildiği için bir kaç nokta unutulduğunda konu yüzeysel kalır. Ve ufak yorum isteyen veya şıklardan çıkabilcek sorularda öğrenci yine sadece bakar kalır. Bu yüzden nedenini öğrenmelidir. Bakın bu sözel dersler içindir. Matematikte ezberlerseniz neredeyse hiç bir şey yapamazsınız. Halbuki buna benzer 40 tane soru çözmüşsünüzdür.

Öğrenmek sizleri farklı durumlara adapte olmaya hazırlarken ezber sadece bir kaç soruya veya soruna yöneliktir.

Yorumlama yeteneğinizi kaybetmenize neden olur. Ayrıca öğrenme, sizlerde bir bilgi açlığı yaratacağı için daha fazla araştırma ve öğrenme arzusu uyandırır.

Kısaca, ezberlemek genellikle günü ve dersi, sınavı kurtarmak için yapılır. Siz öğrenmek için ders çalışın...

Ve zihninizin yorulduğu zamanlarda da durun. Mola verin. Okuduğunuzu anlamamaya başladığınız zaman devam ettiğiniz her süre size sadece zaman kaybettirecektir.

170 görüntülenme
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close