Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Evrimsel süreçte bitkiler ve insanlar arasındaki bağı nasıl açıklarız?

Doğada yer alan tüm canlılar belirli oranda geriye gidildiğinde ortak bir ataya dayanır. Peki insanlar ve bitkiler arasındaki genetik benzerlikler bu iki tür arasındaki "akrabalığı" nasıl açıklar? Yani aralarında bir akrabalıktan bahsedebilir miyiz? Varsa bir ara tür var mıdır?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Bitkiler ve hayvanlar çok eski dönemlerde ortak ataya sahip olduklarından ortak atamız muhtemelen bakteriler kadar eskidir.Ayrıca tüm canlılar tek atadan geldiği için tüm canlılar aslında akrabadır fakat bazı canlılar diğerlerinden çok daha önce birbirlerinden ayrıldığı için ortak ata bulmak çok zordur.

Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İlk başta imkansız gözüken nice geometrik teoremin isabetliliği zamanla ispatlanmıştır.”
Archimedes
Geri Bildirim Gönder