Puan Ver
1
Puan Ver

Evrimleşmiş tüm canlıların ortak atası bakteriler midir?

Eğer öyleyse bakteriler de kendi aralarında çeşitliliğe sahip, peki hangi bakteri türü ortak atadır?

2
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
2 Cevap

Günümüzde yaşayan bakterilerden evrilmedik. Diğer tanımlanmış ve henüz tanımlanmamış milyonlarca belki de milyarlarca canlının ortak atası olan basit tek hücreli canlıdan evrildik, günümüzde yaşayan her türlü bakterinin de o basit tek hücreliden evrildiği gibi.

Favorilerime Ekle
0

Abiyogenez teorisine göre canlılık cansızlıktan gelmektedir ve tabii ki bu süreç işlerken evrim içerisinde barındırdığı birçok mekanizma ile canlıları basitten komplekse götürür.

Lakin bu şekilde düşünerek çevremizdeki en basit canlıların bakteriler olduğunu söyleyip olsa olsa bu basit canlılardan gelmişizdir sanısı ne yazık ki doğru değildir. Sürecin bütünü incelenip olabildiğince geriye gittiğimiz zaman ise mevcut bilimimiz ve araştırmalarımız canlılığın başlangıç noktasının hidrofobik yağ moleküllerinin oluşturduğu çeperli yapılar yani Koaservatlar olabileceğini belirtmektedir.

İleri okuma olarak sitede yer alan Abiyogenez Teorisi yazı dizisini okumanız durumunda sorularınıza cevap bulacağınızı düşünmekteyim. 

İyi Okumalar :)

Favorilerime Ekle
0

Kaynaklar

  1. Koaservatların Cansızlıktan Evrimi Koaservatlar hakkında daha fazla bilgi için
  2. Abiyogenez Teori Kimyasal Evrimin temelleri için
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Değişim olmaksızın ilerleme olmaz. Dolayısıyla fikirlerini değiştiremeyenler, hiçbir şeyi değiştiremezler.”
George Bernard Shaw
Geri Bildirim Gönder