Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Mehmet Er
Mehmet Er
59K UP
Üye
4

Evrimle ilgili çalışma yapan bazı kişiler nasıl ve neden evrim karşıtı olabiliyor?

Bak buda ünlü bir evrimci Fransız Sorboneu University Evrimci Prof.Dr. P. Lemoine:Bu hepimizin bildiği bir gerçektir ki Evrim teorileri ile araştırma yapmayı seven gençlerimiz kandırıldı. Bütün dünyanın öğrenmeye devam ettiği bir dogma oluşturuldu. Bizler gibi Zoologlar ya da botanikçiler yapılan hiçbir açıklamanın yeterli olmadığına inandırı
127 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ufuk Derin
Skeptik

Yaratılışçıların çok sık başvurduğu yöntemlerden birkaçını görüyoruz. Bağlamından ve zamanından koparıp cımbızlama. Alıntılanan söz 1937 yılına ait. Daha Atatürk bile ölmemiş. Günümüz bilgilerinden 86 yıl önce. Süper bilgisayarlar ne, filogenetik ne, moleküler biyoloji ne, diğer onlarca yeni ve eski bilim dalı nasıl gelişti? Evrim ile ilgili açıklayabildiğimiz ve öğrendiğimiz milyonlarca veriden önce, Lemoine, o anda evrime yönelik yapılan açıklamaların yetersiz olduğunu düşündüğü ve ileride açıklanabileceğini öngörmediği için kendince eleştirmiş olabilir.

Kendisinin evrim teorisine yönelik "hangi açıklamaları" (evrimin tamamını değil) o andaki hangi gözlemlerle yetersiz gördüğünü bilmiyoruz. Herkes kendi açıklamasını sever, bazıları bazı açıklamaları sevmez ve aşırı tepki gösterir. Bu aşırı tepkiler fena laf atmalara dönüşebiliyor. Bunu fizikte de kimyada da biyolojide de gördük.

Bunlar günümüz için önemsizdir ama niyeyse yaratılışçılar bu tür şeylere fazla takıyor. Takılacak bir olay yok. Bilim, kişisel sezgilerden ve neredeyse 1 asır önceki açıklamalardan ibaret değildir. O 1 asır önceki bazı açıklamalar daha da geliştirildi. Bazılarının yanlış olduğu görüldü ve terk edildi.

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. E. T. Babinski. Cretinism Or Evilution?: More Out Of Context Quotations Of French Scientists. Alındığı Tarih: 16 Mart 2023. Alındığı Yer: Talk Origins | Arşiv Bağlantısı
8
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close