Sorulara Dön
0
Sahtebilim & Şüphecilik

Evrimin tüm dünya'da yüksek kurumlarca kabul edilmesi, evrimin gerçek olmadığını varsayarsak, kimin ne işine yarayacaktır?

Evrimin tüm dünyada bm gibi küresel kurumlarca öğretilmesi için bildirgesi veya evrim karşıtı makale ve bilim adamlarının sözde bilim gibi nedenlerle kabul görmemesi, eğer evrimin gerçek olmadığını varsayarsak, kimin ne işine yarayacaktır? Evrim karşıtlarının bu konudaki fikirleri nelerdir? (kaynağa ea dışında faydalı linkler iyi olur. )

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Yüzlerce evrim karşıtı ile binlerce yorum tartışmış biri olarak tabii ki evrim karşıtı değilim ama yine de cevap vereyim. Evrim karşıtlarının akıl yürütme şekli genellikle şöyle oluyor: "Evrim karşıtı (akademik) makale veya veri varmış ama sırf "evrim karşıtı" olduğu için kabul edilmiyor." diye düşünüyorlar.

"Niye böyle bir şey olsun?" kısmı ise çok basit: "Çünkü evrimden önce bütün canlıların puf diye son halleri ile var edilmesi fikri hakimdi. Ama evrim bu görüşe zıt. (Kimisi evrimin direkt olarak Tanrı'ya veya dinlerine karşı olduğunu da düşünebiliyor.) İnanmamak isteyen kişilerin, bu inançtan kaçan kişilerin sığınma kapısı gibi olarak görüyorlar evrimi. Evrim de bir "inanç" olduğu için o inancın yok olmaması ve "doğru inançtan" kaçmak için bazı büyük güçlerin evrimden vazgeçemediğini, o yüzden evrimi bilimselmiş gibi sunduğunu düşünüyorlar. Zaten evrime yönelik en basit hatalarla dolu blog yazılarını evrimsel biyoloji eğitimi almadıkları veya ellerinde bilimsel bir veri olmadığı için hakemli bir dergide yayınlayamıyorlar. Böyle olunca da bir mağduriyet algısı oluşuyor. İnsanlar da genelde mağdur olana destek vermeye meyilli. Bu büyük oyuna sessiz kalmayan evrim karşıtı kişi ise yazısını bazı blog sitelerinde yayınlayınca "kahramanlaşmış, mağdur edilmesine rağmen susmamış" olarak algılanıyor. Blog yazısı okumak da daha kolay ayrıca.

Genelde böyle bir mantık yürütüp bu mantığın devamını getirmedikleri için sorun oluyor. Son olarak da bu "büyük oyun" argümanının hatası göstermek için kullanabileceğiniz bir argümanı göstereyim. Onlar mantığın devamını getirmediği için bunu göstermek bize düşüyor.

Evrimi çürüten bilimsel makale olsa koskoca bilim dalı çöküyor. Birçok bilim dalınca da kullanıldığı için birçok bilim dalında da köklü bir değişikliğe gidilecek. Yani o kadar bilim insanı, bilim dalı üniversite tarafından kullanılacak, o kadar atıf alacak ki o makale, makaleyi yayınlayan dergi de editör de yazar da editörü de tabiri yerindeyse davul zurna ile karşılarlar. Nature gibi dergiler kapışır. Hem köşeyi dönerler, Nobel falan da zaten çocuk oyuncağı. Bu köşeyi dönme fırsatını engelliyorlarsa pek akıllıca bir hareket olmaz.

126 görüntülenme
4
Teşekkür (2)
Paylaş
4

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın