Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
0

Evrimin tüm Dünya'da yüksek kurumlarca kabul edilmesi, evrimin gerçek olmadığını varsayarsak, kimin ne işine yarayacaktır?

Evrimin tüm dünyada BM gibi küresel kurumlarca öğretilmesi için bildirgesi veya evrim karşıtı makale ve bilim adamlarının sözde bilim gibi nedenlerle kabul görmemesi, eğer evrimin gerçek olmadığını varsayarsak, kimin ne işine yarayacaktır? Evrim karşıtlarının bu konudaki fikirleri nelerdir? (Kaynağa EA dışında faydalı linkler iyi olur.)
171 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ufuk Derin
Skeptik

Yüzlerce evrim karşıtı ile binlerce yorum tartışmış biri olarak tabii ki evrim karşıtı değilim ama yine de cevap vereyim. Evrim karşıtlarının akıl yürütme şekli genellikle şöyle oluyor: "Evrim karşıtı (akademik) makale veya veri varmış ama sırf "evrim karşıtı" olduğu için kabul edilmiyor." diye düşünüyorlar.

"Niye böyle bir şey olsun?" kısmı ise çok basit: "Çünkü evrimden önce bütün canlıların puf diye son halleri ile var edilmesi fikri hakimdi. Ama evrim bu görüşe zıt. (Kimisi evrimin direkt olarak Tanrı'ya veya dinlerine karşı olduğunu da düşünebiliyor.) İnanmamak isteyen kişilerin, bu inançtan kaçan kişilerin sığınma kapısı gibi olarak görüyorlar evrimi. Evrim de bir "inanç" olduğu için o inancın yok olmaması ve "doğru inançtan" kaçmak için bazı büyük güçlerin evrimden vazgeçemediğini, o yüzden evrimi bilimselmiş gibi sunduğunu düşünüyorlar. Zaten evrime yönelik en basit hatalarla dolu blog yazılarını evrimsel biyoloji eğitimi almadıkları veya ellerinde bilimsel bir veri olmadığı için hakemli bir dergide yayınlayamıyorlar. Böyle olunca da bir mağduriyet algısı oluşuyor. İnsanlar da genelde mağdur olana destek vermeye meyilli. Bu büyük oyuna sessiz kalmayan evrim karşıtı kişi ise yazısını bazı blog sitelerinde yayınlayınca "kahramanlaşmış, mağdur edilmesine rağmen susmamış" olarak algılanıyor. Blog yazısı okumak da daha kolay ayrıca.

Tüm Reklamları Kapat

Genelde böyle bir mantık yürütüp bu mantığın devamını getirmedikleri için sorun oluyor. Son olarak da bu "büyük oyun" argümanının hatası göstermek için kullanabileceğiniz bir argümanı göstereyim. Onlar mantığın devamını getirmediği için bunu göstermek bize düşüyor.

Evrimi çürüten bilimsel makale olsa koskoca bilim dalı çöküyor. Birçok bilim dalınca da kullanıldığı için birçok bilim dalında da köklü bir değişikliğe gidilecek. Yani o kadar bilim insanı, bilim dalı üniversite tarafından kullanılacak, o kadar atıf alacak ki o makale, makaleyi yayınlayan dergi de editör de yazar da editörü de tabiri yerindeyse davul zurna ile karşılarlar. Nature gibi dergiler kapışır. Hem köşeyi dönerler, Nobel falan da zaten çocuk oyuncağı. Bu köşeyi dönme fırsatını engelliyorlarsa pek akıllıca bir hareket olmaz.

127 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Evrim Ağacı. Evrim, Bilim Ve Din. (15 Şubat 2021). Alındığı Tarih: 15 Şubat 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
 2. Evrim Ağacı. Komplo Teorileri. (15 Şubat 2021). Alındığı Tarih: 15 Şubat 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Ötanazi: Ölüm Hakkımız Var mı? | Taner Beyter (Öncül Analitik Felsefe)
Ötanazi: Ölüm Hakkımız Var mı? | Taner Beyter (Öncül Analitik Felsefe)
Kediniz Sizi Nasıl Seks Makinasına Çeviriyor?
Kediniz Sizi Nasıl Seks Makinasına Çeviriyor?
Siz Ne Kadar Ortalama İnsansınız? | Galton Panosu!
Siz Ne Kadar Ortalama İnsansınız? | Galton Panosu!
Bu Motor, Nasıl Havada Asılı Durabiliyor?
Bu Motor, Nasıl Havada Asılı Durabiliyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close