Puan Ver
0
Puan Ver

Evrimin öngörülebilme ihtimali nedir?

Primatların iki ayakları üzerinde durmasını açıklamaya çalışırken sebepler bulmaya çalışıyoruz. Soru şu; evrim öngörülebilir midir? Günümüz koşullarında şu an yaşayan dolayısıyla hala doğal olarak evrimleşmeye devam eden canlıların binlerce yıl sonrasının öngörülme ihtimali nedir?

1
Cihat Oral 0
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Evrimin ne yönde gideceğini kesin olarak olarak bilemeyiz fakat bazı tahminlerde bulunabiliriz.Mesela insanlarda yirmilik dişler dediğimiz yapının gelecek nesillerde tamamen yok olacağı köreleceği tahmin ediliyor aynısı apandist içinde geçerlidir.Foklarda arka ayakların giderek bir yüzgece döneceği tahmin ediliyor.Deniz tabanlarında hiçbir ışığın giremediği yerler var buradaki balıklarda göz dediğimiz organ görme işlevini yitirmiş fakat göz hala yerli yerinde çünkü evrimde büyük sıçramalar yerine kademeli bir değişim var.Bu gözlerinde gelecek nesillerde yok olacağı tahmin ediliyor.

Favorilerime Ekle
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir tutam onur, her türlü kariyere yeğdir.”
Ralph W. Emerson
Geri Bildirim Gönder