Puan Ver
0
Puan Ver

Evrimimiz sırasında insan olan ilk cins hangisidir?

İlk insanın asla var olmadığını çünkü insan türünün evrimleşirken hızlı bir şekilde değilde yavaş yavaş, ufak değişikliklerle olduğunu okumuştum. Ama en eski insan fosilleri olarak bildiğimiz australopithecus anamensis fosilleri var. Yani fosiller bakarak ilk insanın australopithecus anamensis olduğunu söyliyemezmiyiz?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

İnsanın biyolojideki tanımı Homo cinsine dahil hayvan demektir. Homo Sapiens(biz) zeki insan, tarihöncesi türlerden Homo Erectus dik insan, Homo Denisovan denisova insanı ve Homo Habilis becerikli insan... Saydığım türlerden hepsi homo cinsine dahildi. Hepsi insandı. Öte yandan sorunda bahsettiğin Australopithecus Anamensis türü için aynı durum geçerli değildir çünkü bahsi geçen bu tür Homo cinsine dahil değildir. İsminden de anlaşıldığı gibi Australopithecus cinsine dahildir. Yani insan değillerdir diyebiliriz. Onlar için insan ataları terimini kullanmak daha doğru olacaktır. Bazı biliminsanlarınca ilk Homo türü olduğu düşünülen Homo Gautengensis'in atası Australopithecus Sediba olarak kabul edilir. Evrilmekte olan türlerin ata türden farklı isimle anılması için ata tür ile kendisi arasında belirgin bir fark olması gerekir. Bu yüzden ilk Homo türünün en eski örnekleri ile Australopithecus Sediba türünün son örnekleri arasında belirgin bir fark yoktur. Çünkü evrim nesilden nesile ufak değişikliklerle uzun zaman içerisinde gerçekleşir. İlk insanın asla varolmayış sebebi de budur. Çünkü bir Australopithecus Sediba dişisinin bir anda bir Homo Gautengensis yavrusu doğurması imkansızdır. türlerin ayrılmasında önemli olan bu fark uzun zaman içerisinde oluşur.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim, organize bilgidir. Bilgelik, organize yaşamdır.”
Herbert Spencer
Geri Bildirim Gönder