Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
11
Puan Ver

Evrimi ogrenmeye nasil baslamaliyim? Kitap onerilerine baktim ve bazilarini listeme ekledim,fakat bazilari butcemi asiyor. Temeli nasil atmali?

Biyoloji bilgim de çok zayif. Ne yapacağim? Okuyarak oğrenmek istiyorum evrimi. Lutfen biyoloji ve evrim konusunda sifir birine nasil bir yol izlemesi gerektiğine yardimci olun.

4
428 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip (2)
Paylaş
Reklamı Kapat
4 Cevap

İlk olarak evrim ağacındaki yazı dizilerinden "Evrime Giriş" konulu yazıları okuyabilirsin. İstersen Tüm biyoloji alanındaki yazı dizilerini de okuyabilirsin. Evrim hakkında videolar belgeseller arayarak bulabilirsin.

 • Kitap önerilerine gelecek olursak;
 • Gen Bencildir - Richard Dawkins
 • İnsanın Türeyişi - Charles Darwin
 • Türlerin Kökeni - Charles Darwin
 • Evrim Kuramı ve Mekanizmaları, Çağrı Mert Bakırcı
 • Evrenin Karanlığında Evrimin Işığı, Çağrı Mert Bakırcı
 • Ataların Hikayesi, Richard Dawkins
 • Tanrı Yanılgısı, Richard Dawkins
 • Kör Saatçi - Richard Dawkins
 • Sapiens: Hayvanlardan Tanrılara İnsan Türünün Kısa Bir Tarihi
 • Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi

...ve daha fazlasını araştırarak bulabilirsiniz ama bunlar şuan yeterlidir diye düşünüyorum :)

Eğer cevabınıza yardımcı olduysa fotoğrafın altındaki yukarı ok tuşuna basarak ve teşekkür butonuna basarak bana destek olabilirsiniz. Bilim ile kalın...

663 görüntülenme
Puan Ver
6
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
6

Kaynaklar

 1. D&R
 2. KitapYurdu
 3. BKM

Merhabalar,

Bazı sitelerden kitapların pdf'ini indirebilirsiniz. Örneğin "Türlerin Kökeni" kitabının pdf'ini bulabileceğiniz siteyi kaynak kısmına ekleyeceğim. Oradan kitap araştırması yapabilirsiniz. Tabi ki sadece kitap okumak zorunda değilsiniz. Konuyla ilgili araştırma yazıları ve makaleler de okuyabilirsiniz.

164 görüntülenme
Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
2

Kaynaklar

 1. Pdfdrive

Benim size tavsiyem ben bu yoldan gitmiştim.

Evrim Kuramı ve Mekanizlamaları Kaynak ; https://www.kitapvadisi.com.tr/evrim-kurami-ve-mekanizmalari-515131

EVRİM Kaynak; https://www.kitapyurdu.com/kitap/evrim/127547.html

İnsanın Evrimi Kaynak; https://www.hepsiburada.com/insanin-evrimi-josef-h-reicholf-pm-ksay03134?wt_gl=cpc.6808.dsa.nelk.kitap-kitap-other&gclid=Cj0KCQjwk8b7BRCaARIsAARRTL6L8-aHIZeOSdKr49yuDwWh3Aqj6AeEJ5ujsuzBZs2sA4dYOjkcaKUaAombEALw_wcB

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

 1. Kitap Vadisi

Bence kitap önemli ama şart değil. Bunun gibi sitelerdeki yazıları toplayıp grupladıktan sonra okumak iyi bir fikir bence. Ben öyle yapıyorum . Ama Türlerin Kökeni'nin resimli özeti , Evrim Neden Gerçektir ve meşhur Sapiens'i okuyabilirsin.

224 görüntülenme
Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

 1. Kitap Yurdu
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Günümüz biyolojisi, tüm biyolojik kavramları fiziksel ve kimyasal olarak açıklamayı hedeflemektedir.”
Francis Crick