Puan Ver
0
Puan Ver

Evrimciler yunus kemiğinin insan atasına ait kemik olduğunu iddia etti mi?

Arkadaşlar bu konu ne kadar bilimsel ve ya bilim dışı? Evrim karşıtları bunun tezgah olduğunu, 5 milyon yıllık köprücük kemiğinin aslında hominid kemiği değil, yunus kemiği olduğunu söylüyorlar. Ne kadar doğru? İnternette buna dair türkçe makale bulamadım.

1
Anonim 0
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Şöyle bir şey var ki böyle durumlar zaten evrimsel biyoloji ve paleontolojide çok yaşanıyor. Bilim insanları da hata yapar, bundan doğal bir şey olabilir mi. Önemli olan hatayı fark etmektir. 

Vakti zamanında Iguanodon fosilinin baş parmağını, nazal boynuz sanmışlardı. 

Tanystropheus’un kafası ile kuyruğunu karıştırmışlardı. Kafayı kuyruk kısmına oturtmuşlardı. Sonra vertebraların corpus büyüklükleri ve yaşadığı alandan fark edilip, düzeltilmişti.

Pteranodon gibi uçan sürüngenlerin (pterosaur) yeni keşfi sırasında onların denizlerde vatoz ve manta ray gibi yaşadıkları düşünülmüştü. Böyle canlıların uçabileceğine hiç ihtimali verilmemişti. 

Böyle örnekler bol. Fakat bu olaylar bilimsel düşünceye ters unsurlar değildir. Yaşanması tamamen doğal hatalardır. Böylece ders alarak bilimsel alanda çok daha hızlı öğreniriz. Çünkü bir sonraki fosilin keşfinde, yaşanan hataları göz önünde bulundururuz ve daha isabetli sonuçlar elde ederiz.

Favorilerime Ekle
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Aktif bir uzay programınız olduğunda, toplumun beklentileri yükselir ve ortak umutlar güçlenir. Uzay keşifleri, doğası gereği optimistiktir!”
Bill Nye
Geri Bildirim Gönder