Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Bilim Ve Toplum
Üye
2

Evrim neden çürütülemiyor?

977 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
4 Cevap
Ufuk Derin
Öğrenci-Okur

Kısa cevap: Çünkü evrim bir gerçek.

Biraz daha açalım şimdi: Evrim, onlarca bilim dalında aktif olarak kullanılan ve desteklenen bir bilimsel gerçek. Milyonlarca defa hem kendi gözümüzle gözlemişiz hem de birçok bilim dalından gelen veri hattı ile gözlemlemişiz. Yani olduğunu bildiğimiz bir gerçeğe savaş açarsanız kaybedersiniz. Bazı şeyleri "bildiğimizi" kabul etmemiz gerek. Örneğin evrimin var olduğunu, dünyanın düz olmadığını, dünyanın döndüğünü, kıtaların hareket ettiğini "biliyoruz." Bunlar milyonlarca farklı açıdan gözlemlenmiş ve doğrulanmış gerçekler ve evrenin yapısı değişmedikçe değişmeyecekler.

"Evrimin her detayına hakimiz." demiyorum. Elbette bu evrim gerçeğinin ayrıntıları ve detayları konusunda yeni veriler geldikçe Evrime yönelik bazı hipotezlerimiz çürüyebilir, güçlenebilir ya da güncellenebilir. Bu, evrim gerçeğini daha iyi anlamamızı sağlar.

Tüm Reklamları Kapat

Dolayısı ile bilim insanları her zaman evrimi çürütmeye çalışıyor, bilim bu şekilde işliyor. Ama evrim bir gerçek olduğu için o gerçeği daha iyi anlamamızı sağlıyor.

Evrim karşıtları ise bilim yapmıyorlar, sadece kendi inançları yüzünden gerçeklere karşı savaş açıp inkarcılık yapıyorlar.

263 görüntülenme
9
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Beşir Özgür Nayır
Felsefeci

Çünkü argümanlar çürür, hakikat değil.

Bir şeyin çürütülebileceğini söyleyebilmek için bu şeyin bir argüman olması gerekir. Bir argümanın, yapısal olarak sorunsuz olduğunu varsayarsak, örneğin bir öncülünü (ki bu bir önerme olacaktır) yanlışlarsanız bu argümanı çürütmüş olursunuz.

Evrim bir argüman veya bir iddia değil.

Tüm Reklamları Kapat

0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close