Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Evrim ağacının videosunu izledim fakat hala matematikten korkuyorum nasıl düzeltebilirim?

198 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Yusuf Cankel
Matematiği seviyorum.

Beden eğitiminden hiç korktun mu? Bence bunun cevabı yüksek oranda hayır. Beden eğitimi derslerinde bedensel aktivitelerle sadece oyun oynadığımızı sansak da bedenimizi gerçekten bir antrenmana sokar ve eğitmiş oluruz. Öyle değil mi? Peki beden eğitiminden bu kadar korkmazken zihin eğitiminden neden korkuyoruz.

Videoda da denildiği üzere hep bir güçmüş gibi gösterildi matematik bizlere. Gerçekten standart IQ seviyesine sahip her bireyin kavrayacağı düzeylerde aslında korkulan matematik seviyesi.

Matematiği devleştirmemizin yanı sıra her insanın kafasına mutlak derece gereklidir baskısı yapıldığı için birçok insan matematikten uzak duruyor olabilir mi? Bence gayet olası bir durum. Tabii ki matematik gerekli bir kavramdır ve hayatımızda gerçekten büyük bir öneme sahiptir ama bence günümüzde bunun farkındalığını yaratmak adımını yanlış atıyoruz.

Tüm Reklamları Kapat

Neden korkuyorsun yapamamaktan mı? Yapabileceğin halde yapamamaktan korkmak sadece insanlara özgü olsa gerek. Emin ol başarabilirsin. En azından birkaç şahitliğime dayanarak matematiği başaranların matematikten korktuğunu söyleyebilirim. Bilimsel bir dayanağım olmaksızın matematiği yapamayacak olan birinin matematiği aklından bile geçirmeyeceğini ifade edebilirim.

En baştan başla. Lise başı veya ortaokul seviyelerini kast etmiyorum, toplama çıkarmadan başla. Her gün bir iki saatini ayır ve birkaç yıl sonra hangi seviyede olduğunu kendi gözlerinle gör.

Matematiği üniversite sınavı veya okuldaki bir sınav için araç görme hayat için bir bakış olarak gör. Çok sevdiğim bir söz vardır: "Matematiği sevmeyen, matematiği öğretemez; öğrenemeyen de sevemez." gerçekten de öyledir.

Matematiği zorunluluk olarak görme. Matematiği sev ve öğren. Öğrendiğin zaman zaten kendiliğinden seveceksin merak etme.

Tüm Reklamları Kapat

Belki dikkatini çeker diye bir bağlantı bırakıyorum.

Esen kal.[1]

Kaynaklar

 1. Ali Ülger, et al. (2023). Matematik Tarihi. Koç Üniversitesi. | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close