Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
2
Puan Ver

Evrenin var olma sebebi nedir?

Felsefi ve bilimsel açıdan nasıl bir cevap verilebilir?

2
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Öncelikle şunu belirteyim kuantum fiziğiyle bu soruyu açıklayamazsın. Tamamen metafiziğin ilgileneceği bir soru bu. Teistlere göre bu Tanrı çünkü yeter sebep kişi olmak zorunda. Deterministik bir sebep olamaz. Ayrıca yeter-sebep Teistik Tanrının bazı sıfatlarını karşılıyor. Ateistler ise şu açıklamaları veriyorlar:

  1. Yeter-sebep ilkesi doğru değil ve evrenin açıklaması yok.
  2. Bu soru sahte bir sorudur.(Bknz: Olumsuz doğrulama problemi)
  3. Hiçlik çok düşük bir olasılığa sahiptir oysa ki varlık sonsuz olasılık değerine sahiptir.
  4. Yeter-sebep ilkesi doğru fakat zorunlu varlık Tanrı değil.
  5. Evren kendi kendisinin sebebidir (Quentin Smith'in realist ve indirgemeci argümanları)
  6. Parçalar bütünün açıklamasını verir. Bütünün açıklanmasına gerek yok.(Hume)

Puan Ver
5
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
5

   Evrenin var olma nedeninden ziyade evrenin nasıl, ne şekilde, ne ile var olduğu konusunda çeşitli fikirleri Sokrates öncesi filozoflar ortaya atmıştır. Evrenin ana maddesi ve neliği gibi sorulara ilk buralarda yanıt aranmıştır. 

   Hesiodos'un "Thegonia" adlı destanında evrenin doğum şeması khaos-kosmos karşıtlığıyla açıklamaktadır. Yani evrenin neden varolduğuna ilişkin yanıtı khaos'tan kosmos'a geçişin olduğunu söylemekte.  Hesiodos eserinin 116-120. dizelerinde "Her şeyden önce varolan Khaos'tu" diyerek evrenin varolma nedenini böyle açıklamıştır.

 Khaos: "Boşluk, açıklık, esneyen yarık, uçurum" anlamlarına gelir.  

 Benim bildiklerim yüzeysel olarak böyle. Eminim daha iyi bilen birisi çıkacaktır.

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bizler, iki ayağı üzerine doğrulmuş maymunlarız; gökten inmiş melekler değil!”
Robert Ardrey