Puan Ver
1
Puan Ver

Evrenin var olma sebebi nedir?

Felsefi ve bilimsel açıdan nasıl bir cevap verilebilir?

2
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
2 Cevap
Puan Ver
4
Puan Ver

Öncelikle şunu belirteyim kuantum fiziğiyle bu soruyu açıklayamazsın. Tamamen metafiziğin ilgileneceği bir soru bu. Teistlere göre bu Tanrı çünkü yeter sebep kişi olmak zorunda. Deterministik bir sebep olamaz. Ayrıca yeter-sebep Teistik Tanrının bazı sıfatlarını karşılıyor. Ateistler ise şu açıklamaları veriyorlar:

  1. Yeter-sebep ilkesi doğru değil ve evrenin açıklaması yok.
  2. Bu soru sahte bir sorudur.(Bknz: Olumsuz doğrulama problemi)
  3. Hiçlik çok düşük bir olasılığa sahiptir oysa ki varlık sonsuz olasılık değerine sahiptir.
  4. Yeter-sebep ilkesi doğru fakat zorunlu varlık Tanrı değil.
  5. Evren kendi kendisinin sebebidir (Quentin Smith'in realist ve indirgemeci argümanları)
  6. Parçalar bütünün açıklamasını verir. Bütünün açıklanmasına gerek yok.(Hume)

Favorilerime Ekle
4

   Evrenin var olma nedeninden ziyade evrenin nasıl, ne şekilde, ne ile var olduğu konusunda çeşitli fikirleri Sokrates öncesi filozoflar ortaya atmıştır. Evrenin ana maddesi ve neliği gibi sorulara ilk buralarda yanıt aranmıştır. 

   Hesiodos'un "Thegonia" adlı destanında evrenin doğum şeması khaos-kosmos karşıtlığıyla açıklamaktadır. Yani evrenin neden varolduğuna ilişkin yanıtı khaos'tan kosmos'a geçişin olduğunu söylemekte.  Hesiodos eserinin 116-120. dizelerinde "Her şeyden önce varolan Khaos'tu" diyerek evrenin varolma nedenini böyle açıklamıştır.

 Khaos: "Boşluk, açıklık, esneyen yarık, uçurum" anlamlarına gelir.  

 Benim bildiklerim yüzeysel olarak böyle. Eminim daha iyi bilen birisi çıkacaktır.

Favorilerime Ekle
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Her bir hayvanı, ondan iğrenmeksizin araştırmalıyız. Çünkü her biri bize doğal ve güzel bir şeyler sunacaktır.”
Aristoteles
Geri Bildirim Gönder