Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Emre Felix
Üye
1

Evrenin oluşumunu tetikleyen ne idi?

170 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ertuğrul Genç
Astronomi meraklısı

Evrenin oluşumunu tetikleyen şey hakkında kesin bir bilgiye sahip değiliz. Ancak, evrenin nasıl oluştuğunu anlatan en yaygın teori Büyük Patlama teorisidir. Bu teoriye göre evren, yaklaşık 13,8 milyar yıl önce sıfır hacimli ve çok yüksek bir enerji potansiyeline sahip, sıkışmış bir noktanın patlamasıyla oluştu. Bu patlamanın nedeni tam olarak bilinmese de, bazı teoriler evrenin içindeki maddelerin yoğunluğunun aşırı bir şekilde artması veya kozmik bir çarpışma gibi olaylar öne sürmektedir. Patlama sonrası, evren hızla genişlemeye başladı ve bu genişleme hala devam ediyor. Maddeler ve enerji, evrenin genişlemesiyle birlikte daha da soğudu ve yoğunlaştı. Daha sonra, yıldızlar, gezegenler, gökadalar ve diğer yapılar gibi çeşitli maddi varlıkların oluşumu gerçekleşti.

Bu teoriyi destekleyen bazı kanıtlar şunlardır:

-Evrenin genişlediğini gösteren kırmızıya kayma olayı. Bu olaya göre, uzak gökadaların ışığı bize ulaştığında kırmızı renge kaymış oluyor. Bu da gökadaların bizden uzaklaştığını ve evrenin genişlediğini gösteriyor.

Tüm Reklamları Kapat

-Evrenin soğumasından kalan kozmik mikrodalga arka plan ışınımı. Bu ışınım, evrenin her yerinde eşit olarak dağılmış olan çok düşük sıcaklıktaki elektromanyetik radyasyondur. Bu ışınım, Büyük Patlama’nın ardından evrenin soğumasının bir izidir.

-Evrende bulunan hidrojen ve helyum gibi hafif elementlerin oranları. Bu elementler, Büyük Patlama’nın ardından ilk oluşan elementlerdir. Evrende bulunan elementlerin yaklaşık %75’i hidrojen, %25’i helyum ve geri kalan %1’i de diğer elementlerdir. Bu oranlar, Büyük Patlama teorisinin tahminleriyle uyumludur.

Büyük Patlama teorisi evrenin nasıl oluştuğunu açıklasa da, evrenin oluşumunu tetikleyen şey hakkında bir fikir vermez. Evren meydana gelmeden önce evrenin yerinde ne olduğu ya da evrenin neyin içinde genişlediği sorularına günümüzde bile tam olarak bilimsel bir cevap bulunamamıştır. Bununla birlikte evren öncesi durum, evren dışı varoluş hakkında hipotezler öne sürülmüştür.

Kaynaklar

 1. S. Korkmaz. Büyük Patlama Ve Evrenin Oluşumu « Bilgiustam. (28 Mayıs 2018). Alındığı Tarih: 8 Mayıs 2023. Alındığı Yer: Bilgiustam | Arşiv Bağlantısı
 2. dmy. Evrenin Oluşumu Doğuşu Kozmogoni Kainat Nasıl Oldu. (23 Ocak 2014). Alındığı Tarih: 8 Mayıs 2023. Alındığı Yer: DMY Felsefe | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close