Puan Ver
9
Puan Ver

Evrenin kütlesi sabit midir yoksa değişir mi?

Değişir ise kazanılan kütle nereden gelir veya kaybedilen kütle nereye gider? Sabit ise evren genişlediği halde kütle nasıl sabit kalır?

1
Harun Aldemir 9
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip (2)
1 Cevap

Einstein'ın bize gösterdiğine göre enerji ve kütle (madde) aslında aynı şeylerdir. Termodinamik yasalarına göre evrendeki toplam enerji sabit olmalıdır. Çünkü sabit olmaz ise enerji korunum yasaları ihlal edilir. Enerji yoktan var olamaz ve vardan da yok olamaz, sadece dönüşebilir. Tabii buna göre toplam enerji sabitken, enerjinin dönüşümü ve kütle enerji eşleniği ile yeni maddeler oluşabilir ki oluşmakta da zaten. Ama her durumda yine toplam enerji sabit kalmak koşuluyla, dönüşmektedir.

Ayrıca evrene baktığımızda evrenin %74'ü karanlık enerji, %22'si karanlık madde ve geriye kalan yaklaşık sadece %4'ü bizim görebildiğimiz türden maddedir. :)

Teşekkür (5)
5
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Söz konusu bilimse, binlercesinin otoritesi tek bir bireyin mütevazı mantığından daha değerli değildir.”
Galileo Galilei
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder