Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
8

Evrenin kendisi büyüyorsa 1 saat sonra geleceği noktaya daha gelmeden orada ne vardı yada orası neresi?

607 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
B Polat
B Polat
325K UP
Bilim Meraklısı

Bu oldukça kafa karıştırıcı ve anlaması güç bir durum. Aslında evren bir şeyin içine büyümüyor. Evren gelişlerken olan uzayı lastik gibi sündürüyor. Yani galaksilerin araları açılıyor. Eğer evren sonsuz ise ötesi diye bir tanım zaten geçersiz oluyor. Eğer sonlu ise uzay ve zaman büyük patlamada oluştuğu evrenin sınırından sonra hiç bir şey olmadığı düşünüyor.[1]

Kaynaklar

 1. New Scientist. The Universe Is Expanding, But What Exactly Is It Expanding Into?. (12 Ocak 2022). Alındığı Yer: New Scientist | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Barış Kurt
Barış Kurt
66K UP
Akademisyenim

Bu sorunun cevabını bulmak gerçekten zor: Evrenin hiçilğin üzerinde genişlediği iddia ediliyor [1]ancak sorun şu ki hiçlik demek sıfır demektir ancak biz evren hiçliğin üzerinde genişliyor deyince sanki hiçlik sıfır değil de evrenden ayrı sonsuz bir boşluk evreni gibi bir tanımlamaya da gitmiş oluyoruz ve burada kafalar karışıyor. Hiçlik sıfır ise sıfırın üzerine birşey yazamaz çizemez onun üzerinde genişleyemezsin öte yandan hiçlik eğer üzerinde sonsuza dek kendini yayabileceğin, genişleyebileceğin birşey ise o zaman hiçlik sıfır yani hiçlik olmuyor. Eğer evrenin genişleyeceği alan önceden var ise bu kez alanın dışında neler var o alanın dışının dışında da yine hiçlik var mı sorusu geliyor.

Simülasyon üzerinden gidelim orada bile bir alanı genişletmek için daha büyük basamaklı sayılar kullanmak zorunda kalacaksın ve bunun için de yeterli hafıza donanımı olmak zorunda yani simülasyon ortamında bile genişlerken hiçlik üzerinde değil hafızada fiziksel yer tutan bir varlık üzerinde büyüyorsun.

Tüm Reklamları Kapat

156 görüntülenme

Kaynaklar

 1. If the Universe Is Expanding, What Is It Expanding Into?. If The Universe Is Expanding, What Is It Expanding Into?. Alındığı Tarih: 15 Mayıs 2022. Alındığı Yer: If the Universe Is Expanding, What Is It Expanding Into? | Arşiv Bağlantısı
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Yasin Kayalar
Yasin Kayalar
179K UP
Bilim ve felsefe okuru

Evren mutlak hiçlikten yani hiç bir potansiyeli olmayan hiçlik durumundan gelemez. Mutlak hiçlik matematikteki sıfırın karşılığıdır ve 0 eşittir 1 olamaz.

Evrenin sünmesinden bahsedenler daha doğrusu genişleme açısından sünme hayal edenler için 'sünerek büyüme' diye birşey yoktur evrenin genişlemesi doğrudan büyümesi demektir. Şişme vs gibi benzetme ifadeleri nedeniyle genelde insanlar bu gibi şeyleri düşünürler ancak genişleme özünde büyüme demektir. (ki evren büyürken karanlık enerji miktarı da artar. ) Bu da evrenin boyutunun büyümesi demektir. Bigbang bunu söyler. Evren 13.8 milyar önce tek bir nokta bir süre sonra leblebi kadar oldu vs bu şekilde bugünkü büyüklüğüne geldi.

Evrenin mutlak hiçlikten oluşamayacağına göre evrenden önce her ne var ise o ortamda yada daha 'derin' bir deyişle ortamsızlıkta büyüyor. Yani evren aslında büyüdüğü kısımlar açısından var olmadığı bir durumdan varlığa çıkıyor. Bu da evrenin sonsuzluktan türemiş olabileceğine işaret. Ama bu öyle bir sonsuzluk ki o sonsuzluk için ne zaman ne ortam var. (Bunu aklımızın alması çok zor). O şey her ne ise var ama aslında hiç bir maddesel veya ortamsal veya zamansal varlığı yok. Bu da insana Tanrıyı düşündürüyor. Çünkü Tanrı varsa onun varlığı hiç bir koşula bağlı değil ve mutlak ise ve bugün gördüğümüz herşey nesne olarak (veya enerji olarak) yoktan var olduysa yani var olabildiyse bunun anlamı şu ki bu öylesi bir 'varlık' olabilir ki varlığı hiç bir olguya nesneye yada kavrama bağlı değil, yani bunların hiç birine bağlı olmadan mutlak olarak O var demek olabilecektir.

Tüm Reklamları Kapat

Bigbang hakkında ekteki çok iyi diyebileceğim kaynağı okuyabilirsiniz. [1]

Kaynaklar

 1. B. Greene. (2010). Evrenin Dokusu. ISBN: 9789754035476. Yayınevi: TÜBİTAK.
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close