Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Evrenin bir noktadan başladığını nereden biliyoruz?

Kozmik arka plan ışımasının ötesini goremedigimize göre???

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Edwin Hubble yaptığı çalışmalar ile bizim içinde bulunduğumuz local gruptaki galaksiler dışında diğer tüm galaksiler bizden uzaklaşma olduğunu tespit etmiştir. Galaksiler bizden ne kadar uzaklaşırlarsa renkleri o kadar kırmızıya kayma eğilimindedir. Böylece evrenin genişlemekte olduğu hatta hızlanarak genişlediği tespit edilmiştir. Bu veriden yola çıkarsak evrenin bir zamanlar daha küçük olduğunu hatta dahada öncesinde çok küçük bir hacime sıkışmış olduğunu anlayabiliriz. Bu düşünce ile bigbang teorisi fikri ortaya atılmıştır. Bu teori arkasında güçlü deliller bulundurur. Büyük patlama teorisi diğer evren modellerinden (örneğin Plazma evren modeli) daha güçlü temellere sahip güçlü bir teoridir. Evrendeki kozmik arkaplan ışıması evrenin her noktasına çeşitli oranlarda dağılmıştır. Bu arkaplan radyasyonu bigbang den geriye kalmış bir artıktır. Evrene farklı oranda dağılmasının sebebi zamanında küçük hacime sahip olan ve hızla genişleyen evrenimiz içinde bulunan hidrojen ve helyum atomlarının kuantum dalgalanmaları ile çeşitli bölgelerde miktarları yoğunlaşmış ve bu sayede galaksiler ve yıldızlar oluşmuştur. Tabiki bigbang dönemini ve öncesini gözlemleyemiyoruz fakat bu teoriyi yanlışlayabilecek tespitler olmadığı sürece ve bigbang teorisini destekleyen veriler artmaya devam ettikçe bu teori güçlü bir teori olmaya devam edecektir. Bu durum diğer teoriler içinde geçerlidir.

Teşekkür
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. Büyük Patlama Teorisi Stephen Hawking in Büyük Tasarım kitabını da okumanı tavsiye ederim.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Sürdürülebilir değişimler yaratmanın tek yolu ödün vermektir. Değer verdiğiniz şeyleri unutmadığınız sürece ödün vermekte hiçbir sakınca yoktur.”
Jane Goodall
Geri Bildirim Gönder