Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
6

Evrendeki tüm parçacıklar nasıl oluyorda aynı fiziki yasalara uyuyorlar?

Bir yasanın var olması ona uyulması zorunluluğu doğurur mu?
978 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Abdulkadir K
Abdulkadir K
10K UP
Felsefe yaptığını sanan insan

Evrendeki tüm parçacıkların aynı fizik yasalarına uyup uymadığını asla kesin olarak bilemeyiz fakat tümevarım yöntemiyle parçacıkların evrenin her yerinde aynı yasalarla hareket ettiklerini düşünmek paranoyak olmaktan daha evladır.

Fizik yasaları sürekli yapılan deneyler ve gözlemler sonucu ortaya çıkmıştır. Deney sistemi aynı olduğu müddetçe sürekli aynı sonuçları verdikleri görülmüştür. Fakat gidip bu yasaları evrenin göremediğimiz kısımlarında deneyemediğimiz için evrenin her yerinde geçerli olup olmadıklarını bilemeyiz.


Tüm Reklamları Kapat

299 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Öncül Analitik Felsefe. (3 Ağustos 2019). Alındığı Tarih: 3 Ağustos 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Mehmet Türk
Mehmet Türk
44K UP
Akademisyen

Aslında evet, doğurur. Çünkü fizik yasaları, insanların koyduğu yasalar gibi değildir. Sayısız gözlem ve deney sonucunda belirlenir. Yani bu yasalar birçok kez denenir ve istisnası olmaması için güncellenir. Fizik yasaları istisnaları olduğunda yeni kuramlarla güncellenmeye mahkumdur. Her durumda evrendeki tüm olayları açıklayabilecek biçimde genelleştirilirler. Örneğin klasik fiziğin açıklayamadığı fenomenlerle karşılaşıldığında kuantum fiziği ve görelilik gibi kapsayıcı kuramlar geliştirildi. böylece fizik yasaları istisna bırakmayacak biçimde yenilenmiş oldu. Bu yasaların istisnası yeni durumlarla karşılaşıldığında, o kuramlar da güncellenmekte. Kısacası fizik kuralları, evrenin tümünü açıklayacak biçimde sürekli güncellenir. O yüzde yasalara uymak zorundalar. Çünkü o yasalar insan yapımı değildir, doğanın kendisinde vardır ve insanlar yalnızca keşfetmiştir. Zaten bilimde yasanın tanımı da bunu gerektirir.

255 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Fizik Yasaları Üzerine. (3 Ağustos 2019). Alındığı Tarih: 3 Ağustos 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close