Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Cengiz Altun
Cengiz Altun
28K UP
Üye
6

Evrendeki her şey hareket ettiğine göre neden aynı saati takıyor ve ona göre işlem yapıyoruz?

Bir de hemen hemen her insan arasında zaman farkı varken.
215 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Mustafa Merthan Merdoğlu
Fütürist

Nedeni büyük oranda sosyal gereklilikler. Mesleki, eğitim amaçlı, diplomatik vs. herhangi bir kurumda ortalama bir zaman kararı olmazsa olmazdır. Ve bu kurumlar devlet içerisinde sürekli bir kontak hâlinde çalıştıkları için her kurumun kendine özel bir zaman anlayışı benimsemesi de mümkün değildir. Kurumsal zorunluluklar şu anda kullandığımız saat ve takvim sistemi oluşmadan önce de bulunuyordu ve bundan önce daha primitif çözümler getirilmeye çalışılmıştı. Aynı şekilde kamusal anlamda da zorunluluk arz ediyor ortak zaman belirlemek. Bunu bir arkadaşınızla buluşmak için sözleşeceğiniz zamandan bir pazar yerinin tahmini açılış vaktine kadar birçok örnekle değerlendirebilirsiniz.

Öte yandan; dediğiniz gibi zaman kavramının bizim üzerimizdeki etkisi ve "biyolojik saatimiz" birbirine çok farklılıklar gösterebiliyor (bkz: https://www.youtube.com/watch?v=9ivgqHDz_i0&t=25s). Ama düzenli bir toplum yaratmak için ortak bir zaman mekanizmasına ihtiyacımız var. Öyleyse neyi esas almamız gerekiyor? Dünya gezegeninin üzerindeki zamanı. Ve bu saati dünyanın ekseni, eğik açısı, güneşe olan uzaklığı vs. gibi yörüngesel parametreleri hesaplayarak yüksek doğruluk oranı tutturmayı başardık. Eğer izlediyseniz Star Trek'te tarihin ve zamanın "Stardate (Yıldız Tarihi)" şeklinde ifade edildiğini duymuşsunuzdur. Şu anda henüz dünya dışı kolonileşmeye başlamadığımız için bize 24 saatlik bu zaman dilimi yetiyor. Ama bir gün galaktik bir seviyeye erişirsek şüphesiz ki farklı parametreleri hesaplayarak başka bir zaman sistemi oluşturmamız gerekecek. Çünkü zamanı ortak bir dilde ifade edememek veya etmeyi reddetmek yalnızca ve yalnızca kargaşayı beraberinde getirir.

Tüm Reklamları Kapat

109 görüntülenme
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close