Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Yasin Helvacı
Üye
0

Evrendeki gözlemleyebildiğimiz en uzak nokta evrenin oluştuğu anı mı yoksa oluştuktan biraz sonrasını mı gösterir?

Evrende gözlemleyebildiğimiz en uzak nokta yaklaşık 13,6 milyar ışık yılı uzaklıkta. Evrenin yaşını düşündüğümüzde, bu gözlemlediğimiz bölgedeki "an" evrenin oluşmaya başladıktan biraz sonraki "anı" mı gösterir yoksa direkt olarak evrenin oluştuğu "anı " mı?
429 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Barış Barış
bilim meraklısı

Maalesef ikisi de değil şöyle ki : Bizim bugün evreni gözlemlemek için -benzetmek amacıyla yazıyorum - aslında iki duyu organımız var . Biri ışık(elektormanyetik dalgalar diyelim ya da) biri de kütleçekim dalgaları.

Ancak bunlardan ikincisi daha çok yeni keşfedildi ve henüz çözümlemeye çalışıyoruz.

Elimzde farklı dalga boylarında gözlem yapabildiğimiz ışık kalıyor. Yani aslında teleskoplar. Çünkü teleskoplar temelde foton toplamaya yarayan aygıtlar(tıpkı gözümüz gibi)

Tüm Reklamları Kapat

Sorun şu ki evrendeki en erken yola çıkmış fotonlar evren 380 000 yaşındayken yıldızlardan kurtulup yola çıktı. Bu durumda daha eskisini teleskopla görme şansımız yok. Üstelik bir de evren genişlediği için görünür evrenin sınırları da bizden uzaklaşıyor.

Belki bir gün büyük patlama anından kalan kütle çekim dalgalarını tespit edecek bir dedektör yapabilirsek bunu başaracağız. Ancak öyle bir dedektörün de neredeyse güneş sistemi büyüklüğünde olması gerekiyor. Bu da bugün için mümkün değil.

Ayrıntılar ekteki kaynakta

Kaynaklar

 1. F.Cain. Why Can’t We See The Big Bang?. (3 Aralık 2020). Alındığı Tarih: 3 Aralık 2020. Alındığı Yer: Unuvirsetoday.com | Arşiv Bağlantısı
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close