Puan Ver
1
Puan Ver

Evrendeki fizik kuralları nasıl oluşmuş?

Yani demek istediğim ışık hızı boşlukta neden 100 yada 400 bin km/saniye değil de 300? Veya neden kütleçekimi diye bi kuvvet var? Bunlar nasıl oluşmuş?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
Reklam
Reklam
1 Cevap

Evreni ve fiziği anlama açısından güzel bir soru.

Fizik yasaları, kanunlar vs, bizim evrendeki sistematiği ve bilgiyi anlama çabamızın çıkarımları. Şunu baştan belirtmek gerekiyor ki, bütün organizmalar, kendi UMWELTleri ile gözlem yapar. Yani dış uyaranları ve kendilerini algılamada bir SINIRLILIĞA sahip bütün varlıklar. Bu nedenle evreni anlama konusunda çoğu zaman yeterli olamıyoruz birey olarak. Sistemli bilim olmazsa olmaz kısaca.

Elde ettiğimiz fizik yasaları üzerinden evreni tanımlayamayız bütün ve eksiksiz olarak. Bu nedenle henüz tam olarak anlaşılamamış dev bir sisteme ait süper net çıkarımlar da malesef mümkün görünmüyor.

Yasaların oluşumları açısından ise, VARLIKLARIN DOĞALARININ ETKİLEŞİMİ olarak bakabiliriz. Yani ışığın hızı başka bir fenomen-etki tarafından değil, bütün içinde olması gerektiği şekilde, kütleçekim de, kütle sahibi bütün varlıkların içinde bulunduğu higgs alanı - higgs bozonu ile doğal etkileşimi gereği oluşmakta. (Kütleçekimin mekanizması belli düzeye kadar bilinse de, varlık nedeni bilinmiyor.)

ŞEYler, kendi doğalarını, büyük patlama şartlarıyla birlikte ortaya koyma, diğer şeylerle etkileşime geçirmeye başlamalarıyla oluşan doğal mekanizma olarak düşünülebilir. Biz bu düzenin parçalarını anlamaya çalışıp bütüne dair çıkarımda bulunmaya çalışıyoruz.

Unutmamamız gereken, bizim algı kısıtlılığımız nedeniyle, fizik evreni aslında olduğu gibi değil, bu kısıtlılığın izin verdiği haliyle deneyimliyoruz.

En basit örnek : Işık dalga boyunun 10milyarda 1'ini görebiliyoruz. Ve kör olmadığımızı düşünüyoruz.

Favorilerime Ekle
3
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Sabır acıdır, meyvesi tatlıdır.”
Türk Atasözü
Geri Bildirim Gönder