Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
6

Evrendeki en yavaş şey nedir?

Maksimum hız sınırı ışık hızıyken hız kavramının minimum değeri olmak zorunda mıdır?
528 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
4 Cevap
Öne Çıkarılan Cevap

Evren'deki en yavaş şey, bu cevabı okuyan kişinin ta kendisi!

Hız kavramı, sadece ve sadece belli referans noktasına göre anlamlı olan bir şey.[1] Görelilik Teorisi'ne göre farklı gözlemciler aynı olayı farklı şekillerde deneyimleyebiyorlar. Mesela siz arabada otururken yanınıza bir araba gelip durduğunda ve sonrasında hafifçe ileri gitmeye başladığında, o araba mı ileri gidiyor yoksa siz mi geri gidiyorsunuz bunu ayırt edemeyebilirsiniz. Aslında bu ikisi, birebir aynı olaya karşılık geliyor; ancak farklı gözlemciler tarafından farklı şekillerde deneyimlenebiliyor.

Bu Reklamı Kapat

İşte bu nedenle bir şeyin hızından söz edecekseniz, neye göre olduğunu söylemeniz gerekiyor. Saatte 100 kilometre hızla giden bir trenin içinde, trenle aynı yönde saatte 2 kilometre hızla yürüyorsanız, trene göre hızının saatte 2 kilometre olacaktır; ancak dışarıdan sizi izleyen birine göre hızının saatte 102 kilometre olacaktır. Ay'dan sizi gözleyen biri için bu hız bambaşka bir değere sahip olacaktır.

İşte bu nedenle Evren'deki en yavaş hareketi mutlak olarak belirlemek pek kolay değil (belki de imkansız), çünkü mutlak ve sabit bir referans noktası bulunmuyor. Neye göre en yavaş şeyi belirliyoruz? Bunu evrensel olarak tanımlayamıyoruz. İşte göreli bir şekilde söylememiz gerektiği için, bu yazıyı okuyan kişiye göre Evren'deki en yavaş nesne kendisi olacaktır. Çünkü bir kişinin kendisine göre hızı mutlak olarak sıfırdır. Halbuki bu yazının başından beri siz, sırf galaksimizin hareketinden ötürü bile 35.000 kilometre kadar yer değiştirdiniz!

Evren'de bu göreliliğe tabi olmadığı varsayılan tek şey, aynı zamanda Evren içindeki en hızlı şey: ışık. Görelilik Teorisi'ne göre ışığın hızı bütün gözlemciler için aynı ve değişmez. Dolayısıyla ışığın hızından mutlak olarak bahsedebiliyoruz (saniyede yaklaşık 300 milyon metre). Tabii bu, Evren'in içinde sayılan şeyler için geçerli. Evren'in kendisinden söz ediyorsak iş başla. Evren'in kendisi ışık hızı limitine tabi değil ve mesela Enflasyon Dönemi'nde ışık hızından çok daha hızlı genişledi.[2] Çünkü o Evren... İstediği gibi genişler.

390 görüntülenme

Kaynaklar

 1. F. Andrei. Does Absolute Velocity Exist?. (13 Eylül 2017). Alındığı Tarih: 12 Kasım 2021. Alındığı Yer: StackExchange | Arşiv Bağlantısı
 2. New Scientist. Cosmic Inflation. (12 Kasım 2021). Alındığı Tarih: 12 Kasım 2021. Alındığı Yer: New Scientist | Arşiv Bağlantısı
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.
17
 • Raporla
Kabul Edilen Cevap
Emrick Drake
Emrick Drake Emrick Drake, Öğrenci

Öncelikle merhaba bu soruyu teorik olarak cevap vericem. Evrendeki her parçacık Higgs alanından geçer. Ve bundan etkilenirler. Sadece bundan fotonlar etkilenmezler. Çünkü fotonlar kütlesizdir. Teorim burda başlıyor. Kütlesi az olan bir parçacık ne kadar hızlı gidiyorsa kütlesi fazla olan bir parçacık o kadar yavaş gider. Yani evrendeki en yavaş şey, en çok kütlesi olan şeydir. Umarım anlatabilmişimdir.

304 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Evrim Ağacındaki Işık Hızı Ile Bilgilerden. (10 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 10 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
7
 • Raporla
Cevap
Mehmet Can Ulaşlı
Mehmet Can Ulaşlı Meraklı Bir Lise Öğrencisi

Bunun için bir referans sistemi seçmemiz gerekmez mi? Öyleyse kendimi seçerim ve göreli hızım 0 olur. Veya koordinat sistemleriyle oynarsak en yavaş derken en düşük demek istediyseniz -c olur diye düşünüyorum.

215 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Wikipedia . (10 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 10 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
4
 • Raporla
Cevap

Bir atlı karıncya bindiğinizi düşünün, Hemen yakınınızda bulunan insanlar (objeler) gözünüzün önünden makul bir hızda geçerler. Fakat ufka baktığınızda dağlar, uzakta görünen yüksek binalar takip edemeyeceğiniz kadar hızlı bir şekilde gözünüzün önünden geçer. Sadece dünyanın kendi etrafında dönmesini düşündüğümüzde çok uzaklardaki yıldızlara teleskobumuzu odaklamak için özel bir yazılıma ihtiyaç duyarız.

Teorik olarak bizden 27,5 AU (1AU=150 milyon kilometre) uzaktaki bir gök cismi Dünya'nın dönmesinden dolayı ışık hızında hareket eder.

Bu Reklamı Kapat

Diğer yorumlarda da bilirtildiği gibi; hem görecelilik, hem de bizim zaman algımızdan kaynaklanan nedenlerle "daha hızlı" kavramı sadece Dünya üzerindeki küçük ve yerel hareketleri tanımlamak için uygundur.

Gözlemci olarak kendiniz olduğunuz için, kendinizi ve gözlem yaptığınız yeri hareketsiz olarak kabul edersiniz.

Enerji yada atom altı parçacık hareketi açısından düşünüldüğünde, mutlak sıfıra (0 Kelvin, -273 Santigrad Derece) çok yaklaşıldığında, o sistemin içerisinde gerçekleşen enerji akışı en yavaş gerçekleşen olay olarak düşünülebilinir.

102 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Vikipedi. Astronomik Birim. (13 Kasım 2021). Alındığı Tarih: 13 Kasım 2021. Alındığı Yer: https://tr.wikipedia.org | Arşiv Bağlantısı
 2. Stellarium App (uygulama). (2021). Uygulama Ücretsizdir. Teleskop Seçerek Gözlemi Yapabilirsiniz..
 3. Vikipedi. Mutlak Sıfır, 0 Kelvin. (13 Kasım 2021). Alındığı Tarih: 13 Kasım 2021. Alındığı Yer: Wikipedia doi: 10.GND: 4141119-5. | Arşiv Bağlantısı
3
 • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et