Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Evrende, tıpa tıp benim aynım olan birinin oluşma olasılığı var mı?

Şöyle düşünelim evrende çok çok uzun bir süre geçmiş olsun (sonsuza yakın ) evreni oluşturan atomlar tekrar şuanda olduğu gibi bir araya gelip benim şu andaki zihnimi (önemli olan zihin bedenin pek bir önemi yok ) oluşturabilir mi?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Evet oluşturabilir.

Bilim adamları entropik kıyamet sonrasında böyle bir şey oluşabileceğini tahin ediyorlar. İsmi de "boltzmann beyinleri".

Sadece bir hipotez olmakla beraber şu anki açık evren modelinin böyle devam etmesi halinde tüm enerji faydasız bir hale dönüştüğünde evrenin kısa bir süreliğine kendi bilincine varabileceğini söylemekteler.

Bazı bilim insanları ise şu anda bizim beynimizin birer bebek boltzmann beyni olduğunu söylemekte.

Konu ile ilgili bir kaynak bıraktım. İlginç bir konu araştırmaya değer.

Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. thoughtco Boltzmann Beyin Hipotezi
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
İlgili Yazılarımız
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilgi, bir şeyleri parçalarına ayırıp, analiz etmekle gelir. Bilgelik ise parçaları birleştirmekle...”
John A. Morrison
Geri Bildirim Gönder